آموزشی

چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟

چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟

نخست باید زیست را بهتر بشناسیم، سپس به نحوه‌ی مفهومی خواندن آن خواهیم پرداخت.

زیست‌شناسی یکی از دروس توصیفی است و باید آن را درک کرد و در مرحله‌ی بعدی لازم است مطالب را حفظ کنید.

ابتدای هر فصل و قبل شروع مطالعه از خودتان بپرسید قرار است در این فصل چه چیزی بیاموزید؟! سپس فقط روخوانی کنید و مفهوم اصلی را دریابید. سپس برگردید و مطالب بخش مربوط به تیترها را بخوانید.

به روش‌های زیر توجه کنید:

 

 خلاصه نویسی کنید

خواندن بدون نوشتن ثمره‌ی آنچنانی نخواهد داشت. نمودار درختی، یادداشت کلمات کلیدی و رابطه معنایی پیدا کردن بین مطالب و نوشته‌های قبلی، همه و همه باعث یادگیری مفهومی است.

 

 تغییر دیدگاه

بعضی از دانش‌آموزان از نقاط ضعف خود می‌ترسند، در عوض به جای اینکه روی نقطه ضعف خود تمرکز کنند و آن‌را رفع کنند ترجیح می‌دهند پشت گوش بیندازند. زمان بیشتری روی مطالب مشکل بگذارید تا نقطه ضعف‌تان به نقطه‌ی قوتتان تبدیل شود.

 

 رمزگردانی کنید

یک فرایندی در حافظه وجود دارد به اسم رمزگردانی، بسیار مهم است که به صورت معنایی رمزگردانی کنید.

اطلاعات نخست در حافظه‌ی کوتاه مدت ذخیره می‌شوند و سپس وارد حافظه‌ی بلند مدت می‌شود. اگر رمزگردانی به صورت مقایسه‌ای (سطحی) یا تصویرسازی باشد، اطلاعات عمیق ذخیره نمی‌شوند بلکه مدت کوتاهی در حافظه باقی می‌مانند.

 

نکته بسیار مهمی که بهتر است از قلم نیوفتد این است که قبل از ۲۴ ساعت یک دور باید درس خوانده شده مرور شود. و مرورهای بعدی باید هفته‌ای و سپس ماهیانه باشند.

 

فصولی که باید ترکیبی بخوانید!

۱-موضوعات مرتبط با بدن انسان

۲-موضوعات مرتبط با باکتری و ویروس…

۳-موضوعات مرتبط با گیاهان

۴-ژنتیک

۵-زیست جانوری

 

روش مطالعه‌ی رتبه‌های برتر

«من برای مطالعه زیست کنکور تجربی، ابتدا کتاب درسی رو می‌خوندم تا یه دیدگاه کلی از فصل داشته باشم. بعد از اون تست آموزشی حل می‌کردم؛ یعنی پاسخ تشریحی سوالاتی که حل می‌کردم رو بعد از حل یک یا چند سوال، نگاه می‌کردم تا مطالب مرور بشه. در این مرحله هدفم بیشتر این بود که بدونم از کدوم قسمت سوال اومده و تیپ سوالات چجوریه!! علاوه بر اون تمام مطالبی که در دور اول خونده بودم هم محک زده می‌شد و فکر می‌کنم این کار، بهترین روش مرور درس برای من بود.
پس از چند روز دوباره کتاب درسی رو با دقت بیشتر می‌خوندم و مباحثی که از اون‌ها تست اومده بود رو مجددا مطالعه و نکات مهم رو یادداشت می‌کردم. سپس با فاصله یک یا دو روز، دوباره تست کار می‌کردم و مراحل رو باز هم تکرار می‌کردم تا مطالب رو کاملا بررسی کرده باشم.
برای من یک روش خواندن زیست هم این بود که تلاش می‌کردم از کتاب زیست سوال طرح کنم؛ چون این کار باعث می‌شد کتاب رو دقیق مطالعه کنم. یا اینکه به سوالات بچه های کلاس پاسخ می‌دادم و مطالب رو دوباره مرور می‌کردم.»

 

 

فصل‌های مهم زیست دهم در کنکور

زیست دهم دارای ۷ فصل است؛ اگر مبحثی را حذف نکنید به نفع خودتان است ولی با این حال اگر نتوانسته‌اید تمام دروس را مطالعه کنید یکی از مباحثی که قابل حذف است، فصل ۶ و ۷ که مربوط به زیست گیاهی است می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد.

اگر باز هم وقت مرورتان کمتر بود فصل ۱ را هم حذف کنید.

تعداد تست‌های طرح شده از مباحث مهم زیست دهم در کنکور حدودا ۱۰ سوال است.

 

فصل‌های مهم زیست یازدهم در کنکور

زیست یازدهم دارای ۹ فصل است؛ پس بیشترین سوالات از این پایه طرح می‌شود. مباحث قابل حذف فصل ۷ و ۸ می‌باشد که مربوط به زیست گیاهی است. فصل ۹ نیز قابل حذف است اما به خاطر داشته باشید هدف ما گمراه کردن شما نیست صرفاً کمکی برای کسانی است که وقت نکرده‌اند تمام فصول را دقیق مطالعه کنند.

 

زیست سال دوازدهم را کامل مطالعه کنید اما فصل‌های مهم این کتاب شامل ۱،۲،۵،۶،۷،۸ می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *