عمومی

چگونه هدفمند درس بخوانیم؟(قسمت اول)

در پایان این مرحله انتظار می‌رود بتوانید اولویت‌های نوشته شده خود را به اهداف مشخص و عملی تبدیل کنید.

چرا اهداف تعیین کنیم؟

ورزشکاران حرفه‌ای، کارآفرینان موفق و دانشمندان در همه زمینه‌ها اهداف تعیین شده دارند. تعیین اهداف به شما دید طولانی مدت و انگیزه کوتاه مدت می‌دهد. این کار شما را متمرکز می‌کند! همچنین به شما کمک می‌کند تا وقت و منابع خود را سازماندهی کنید تا بتوانید از زندگی خود نهایت استفاده را ببرید.

با تعیین اهداف واضح و مشخص، می‌توانید دستیابی به آن اهداف را بسنجید. پیشرفت رو به جلو را در آنچه که قبلاً بودید مشاهده کنید. همچنین نوشتن اهداف اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد، چون توانایی و شایستگی خود را در رسیدن به اهدافی که تعیین کرده‌اید تشخیص می‌دهید.

متخصصان علم هدف‌گذاری و موفقیت می‌دانند مغز یک ارگانیسم هدف طلب است. هر هدفی را که به عنوان اولویت به ضمیر ناخودآگاه خود هدایت کنید، مغز در واقع شروع به جستجوی اطلاعات، یافتن منابع، فرصت‌ها و راه‌های دیگر برای دستیابی به “خواسته” های شناسایی شده شما می‌کند. اما برای درگیر کردن مغز، هدف باید خاص و قابل اندازه‌گیری باشد.

برای نوشتن هدف‌ها براساس اولویت‌ به دو نکته لازم است توجه کنید:

۱.نتیجه‌ای که می‌خواهید بدست بیاورید.
۲.زمانی را که می‌خواهید صرف کنید تا به آن نتیجه‌ی خاص برسید.

یکی از معروف‌ترین ابزارهای هدف‌گذاری S.M.A.R.T است. در این نوع هدف‌گذاری هدف‌هایی را می‌نویسیم که اختصاصی، قابل اندازه‌گیری،قابل دستیابی،مرتبط و زمان‌بندی شده باشند.

۱. اختصاصی

هرچه اهداف شما مشخص‌تر باشند، شانس بیشتری برای دستیابی به آن ها دارید. به عنوان مثال، به جای اینکه بگویید می‌خواهم در ساحل زندگی کنم، بگویید، “من می‌خواهم در یک خانه چهار خوابه با سه دستشویی در ساحل یک شهر زندگی کنم.”

۲. قابل اندازه‌گیری

اهداف باید قابل اندازه‌گیری باشند. آیا می‌توانید نقاط عطفی را برای رسیدن به موفقیت خود مشخص کنید؟ در غیر اینصورت، تشخیص اینکه در مسیر هستید یا خیر دشوار خواهد بود.

۳. قابل دستیابی

آیا من حاضر هستم فداکاری‌های لازم را برای رسیدن به این هدف انجام دهم؟ اگر پاسخ منفی است، پس هدف شما باید دوباره تعریف شود.

۴. مرتبط

هدف مربوطه هدفی است که شما به آن اهمیت دهید و اولویت شماست. از خود بپرسید که واقعاً چه می‌خواهید. فقط به این دلیل که افراد دیگر چیزهای خاصی می‌خواهند، به این معنی نیست که شما هم باید این کار را انجام دهید.

۵. زمان‌بندی شده

بدون برنامه و چهارچوب زمانی بودن هدف، محکوم به محقق نشدن هستند. خیال‌پردازی درباره آینده آسان است، اما اگر اقدامی نکنید هرگز به آنجا نخواهید رسید. اطمینان حاصل کنید که هر هدفی که تعیین کرده‌اید زمانبندی شده است. اگر از جدول زمانی خود عقب باشید، همیشه می‌توانید دوباره زمان تنظیم کنید.به این منظور میتوانید از تکنیک های یادگیری سریع استفاده کنید.

نمونه:

اولویت: پیشرفت در زبان انگلیسی

هدف اسمارت: من برای پیشرفت در روخوانی انگلیسی تا سطح B1، هر روز تا پایان تابستان به مدت ۲۰ دقیقه متن انگلیسی سطح A2 از کتاب X می خوانم.

اختصاصی: روخوانی انگلیسی سطح A2

قابل اندازه‌گیری: رسیدن به سطح B1

قابل دست‌یابی: روزی ۲۰ دقیقه از کتاب مشخص متناسب با سطح فعلی فرد

مرتبط: با اولویت مرتبط است و مربوط به یکی از مهارت‌های زبان

زمانبندی شده: ۲۰ دقیقه در روز تا پایان تابستان (سه ماه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *