عمومی

چگونه هدفمند درس بخوانیم؟(قسمت دوم)

زندگی بدون هدف مانند ماراتن بدون خط پایان است. اما داشتن یک هدف بد و ضعیف هم ضمانتی برای گرفتن نتیجه خوب نخواهد بود. روش تعیین هدف SMART کمی قدیمی است و مدل‌های جدیدتری نیز برای هدف‌گذاری وجود دارند.

به جای اهداف SMART که تلاش‌های بلندپروازانه و بلند مدت را توصیه نمی‌کنند، مدل PACT را پیشنهاد می دهیم. در حالی که هدف SMART روی نتیجه متمرکز است. رویکرد PACT روی خروجی متمرکز است. PACT رشد مستمر را در نظر دارد نه دستیابی به یک دستاورد تعریف شده.

اهداف هدفمندP، عملیA، مداومC و قابل ردیابیT

هدفمند(Purposeful)

هدف شما باید برای اهداف بلند‌مدتتان در زندگی معنی‌دار باشد، نه اینکه فقط در حال حاضر به شما مربوط شود. اگر در واقع اهمیتی به موضوعی نمی‌دهید، رسیدن به هدف سخت‌تر خواهد بود. هنگامی که یک هدف با احساسات و اهداف شما در زندگی مطابقت دارد، احساس انگیزه‌ی بیشتری می‌کنید. (بسیاری از کارها به تنهایی احساس هدفمندی نمی‌دهند اما برای رسیدن به یک هدف بلند‌مدت معنی‌دار، باید انجام شوند.)

عملی(Actionable)

یک هدف خوب براساس خروجی‌هایی تعریف می‌شود که می‌توانید آن ها را کنترل کنید. هدف شما باید عملی و کنترل‌پذیر باشد. در واقع، لازم است امروز به جای برنامه‌ریزی برای فرداهای خیلی دور، اقدامات عملی انجام دهید.

مداوم(Continuous)

مهم است اقداماتی که شما در جهت هدف خود انجام می‌دهید ساده و تکرار شونده باشد. زمانی که گزینه‌های زیادی وجود دارد و نمی‌دانید کدام را انجام دهید یا از کدام شروع کنید به آن فلج انتخاب می‌گویند. برای رهایی از آن شما می‌توانید وقت بیشتری را صرف تحقیق کنید تا در واقع به انجام کارهایی بپردازید که باعث پیشرفت شما و رسیدن به هدف شما می‌شود. نکته خوب در مورد اهداف مداوم انعطاف‌پذیری آنها است. کاری که شما باید انجام دهید این است که شروع به کار کنید و هرچه اطلاعات بیشتری کسب می‌کنید می‌توانید رویکرد خود را بیشتر تطبیق دهید. این بخش در مدل در جهت بهبود مستمر است نه رسیدن به یک هدف نهایی فرض شده.

قابل ردیابی(Trackable)

هدف‌هایی درست تعیین شده‌اند که با “بله” یا “نه” قابل ردیابی باشند. آیا شما کار را انجام داده اید یا نه؟ آیا با سه استاد درس تماس گرفته‌اید؟ آیا پروژه‌ی مربوط به درس ریاضی خود را انجام داده‌اید؟ بله یا نه؟ این باعث می‌شود پیشرفت شما بسیار آسان باشد.

درواقع ممکن‌ است PACT برای اهدافی مانند شستن ظرف ها کاری کند، اما برای اهداف بلندمدت و بلندپروازانه عالی خواهد بود.

مثال:

هدف SMART

امروز خواندن یک فصل از درس شیمی را در دو ساعت تمام کنم.

هدف PACT

امروز خواندن یک فصل شیمی مربوط به المپیاد مرحله اول را انجام می‌دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *