آموزشی

چگونه مسائل فیزیک را حل کنیم؟

چگونه مسائل فیزیک را حل کنیم؟

بیشتر مشکلات دانش‌آموزان و دانشجویان با فیزیک عدم داشتن توانایی در حل مسائل است. در این مقاله به شما کمک می‌کنم که بتوانید مسائل را به راحتی حل کنید.

ابتدا باید به چند سؤال زیر پاسخ دهید:

  1. مسئله در مورد چیست؟
  2. چه چیزی را باید پیدا کنم؟
  3. چه قوانینی (اطلاعات) به من کمک می‌کنند؟
  4. چه اطلاعاتی درباره‌ی مسئله دارم؟
  5. چطور از این اطلاعات برای حل مسئله استفاده کنم؟
  6. آیا راه حل من منطقی است؟

 

تصور کنید در سوال از پرتاب یک شئ یا توپ سخن به میان آمده شما می‌دانید که مسئله مربوط می‌شود به انرژی یا قانون دوم نیوتن.

فرد مبتدی  طرح اولیه و ظاهر مسئله را می‌بیند اما شما بر عمق آن متمرکز می‌شوید.

یک فرد حرفه‌ای مسائلی را انتخاب می‌کند که بتوان به‌وسیله‌ی نمودار یا تصویر، آن را نمایش داد. تقریبا هر مسئله‌‌ای را که در کلاس فیزیک با آن برخورد می‌کنید، می‌توان در یک طرح خلاصه کرد. این طرح گاهی خود پاسخ است گاه یک راهنمای بسیار خوب برای رسیدن به پاسخ!

🔑کلید حل معما

۱/ صورت مسئله را بخوانید، معنی اصطلاحاتی را که متوجه نمی‌شوید و نمی‌دانید را پیدا کنید، سعی کنید صورت مسئله را به زبان خودتان بیان کنید یا به کسی توضیح دهید.

۲/ برای مسئله یک شکل یا یک طرح بکشید، و به موارد زیر دقت کنید!

📌 عنوانی را انتخاب کنید که مسئله را توضیح یا مجهول را مشخص کند.

📌 متغیرها و پارامترها را مشخص کنید و مقدار هر یک را در طرح‌تان بنویسید.

📌 تمام پارامترهای مجهولی که برای رسیدن به جواب نیاز دارید را مشخص کنید.

📌 واحد اندازه‌گیری همه‌ی پارامترها را بنویسید. اگر طرح شما یک نمودار است، واحدها و مقیاس‌ها را فراموش نکنید.

📌 همه‌ی اطلاعات را بنویسید، مثلا میزان فشار، میزان شتاب و ….

۳/ فرمول‌هایی که برای این مسئله نیاز دارید را بنویسید، معمولا آن طرح و خلاصه نویسی به شما می‌فهماند که به چه فرمولی نیاز دارید.

۴/ هرچه مسلط‌تر می‌شوید، بیشتر تمایل خواهید داشت که مسئله‌ها را با استفاده از روشِ «صوری» یا «رسمی» حل کنید. در این روش شما تا جایی که می‌توانید، محاسبات مسئله را انجام می‌دهید ولی اعداد را در فرمول‌ها جایگذاری نمی‌کنید. این روش در حل مسائل طولانی و پیچیده به شما کمک می‌کند بعضی از بخش‌ها را حذف یا ساده‌سازی کنید.

وقتی یادگیری فیزیک را شروع می‌کنید، بهتر است در ابتدا اعداد را در فرمول‌ها جایگذاری کنید، اما همچنان که جلوتر می‌روید و اعتماد به نفستان بیشتر می‌شود، بیشتر از روش رسمی استفاده کنید. بسیاری از افراد، از روش مخلوط استفاده می‌کنند، یعنی در بعضی جاها مقادیر و بعضی جاها هم نمادها را در فرمول قرار می‌دهند.

۵/ حتما واحدهای اندازه‌گیری را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید جواب شما، همان خواسته‌ی مسئله است. این بررسی‌ها به درک شما از درستی مسئله و قدرت تشخیص اشتباهات کمک می‌کند. داشتن این درک و بینش، شما را در حل مسائل بعدی و امتحانات‌تان یاری می‌دهد.

یادگیری فرمول‌های فیزیک را برای شب قبل امتحان نگذارید، فردا چیزی در چنته نخواهید داشت. و اگر تمام فرمول‌ها را روی کاغذ با فونتی بزرگ بنویسید و روی دیوار اتاق خود نصب کنید به راحتی حفظ خواهید شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *