عمومی

همه چیز درباره آزمون تیزهوشان!

یکی از آزمون‌های مهمی که هر ساله برای دانش‌آموزان ششمی و نهمی برگزار می‌شود آزمون تیزهوشان است. هر ساله متقاضیان زیادی اقدام به ثبت نام در آزمون تیزهوشان می‌کنند و رقابت سنگینی بین داوطلبان این آزمون برقرار است. آزمون تیزهوشان شامل دو بخش استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی می‌باشد. ۲۰ % نمره آزمون مربوط به سوالات « استعداد تحلیلی» و ۸۰% آن مربوط به سوالات « استعداد تحصیلی » است. سوالات استعداد تحصیلی، به شیوه چهارگزینه ای ( فقط با یک پاسخ درست ) در سطح محتوای کتاب‌های درسی، با تاکید بر سطوح بالای شناختی، تلفیق دانش، مفاهیم و مهارت های دو یا چند ماده درسی در برخی از سوالات، طراحی می شود. این آزمون دارای نمره منفی است و هر پاسخ صحیح ۳ نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط یک نمره منفی برای داوطلبان شرکت در آزمون در نظر گرفته شده است.
برای سوالات بدون پاسخ نمره‌ای منظور نخواهد شد. زمان ثبت نام در این آزمون عموما اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه می‌باشد و آزمون در اردیبهشت یا خرداد ماه برگزار می‌شود. هر داوطلب برای ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ مبلغ ۲۵ هزار تومان پرداخت می‌کند .که این مبلغ به حساب آموزش و پرورش واریز می‌شود .

موارد امتحانی آزمون تیزهوشان چیست؟

آزمون تیزهوشان ششم به هفتم

این آزمون شامل دو بخش است که بخش اول شامل ۱۵ سوال استعداد تحصیلی است که ۱۵ دقیقه زمان برای آن در نظر گرفته شده است و بخش دوم ۵۵ سوال تستی است که شامل ۸ سوال آموزش قران و هدیه های آسمانی(ضریب ۲) ، ۱۰ سوال فارسی(ضریب۲) ، ۷ سوال مطالعات اجتماعی(ضریب۱) ، ۵ سوال تفکر و پژوهش(ضریب۱) ، ۱۰ سوال علوم تجربی(ضریب۲) و ۱۵ سوال ریاضی(ضریب۳) می باشد. مدت پاسخگویی به تمامی سوالات ۷۵ دقیقه می باشد.

آزمون تیزهوشان نهم به دهم

این آزمون شامل دو بخش است که بخش اول شامل ۱۵ سوال استعداد تحصیلی است که ۱۵ دقیقه زمان برای آن در نظر گرفته شده است و بخش دوم ۵۵ سوال تستی است که شامل ۸ سوال آموزش قران و هدیه های آسمانی(ضریب ۲) ، ۱۰ سوال فارسی(ضریب۲) ، ۷ سوال مطالعات اجتماعی(ضریب۱)، ۱۰ سوال علوم تجربی(ضریب۲) و ۱۵ سوال ریاضی(ضریب۳) می باشد. مدت پاسخگویی به تمامی سوالات ۸۵ دقیقه می باشد.

 

آیا امکان انتقال دانش آموز بعد از اعلام نتایج تیزهوشان از مدرسه پذیرفته شده در شهرستان خود به مدرسه تیزهوشان در شهرستان دیگر وجود دارد؟

داوطلبانی که بعد از ثبت نام در آزمون یا بعد از شرکت در آزمون تیزهوشان بنا به هر دلیل تصمیم به جا‌به‌جایی به شهر دیگر را می‌گیرند. در صورتی می‌توانند به مدرسه دیگری منتقل شوند که در یکی از مدارس انتخابی خود در شهر مبدأ پذیرفته شده باشند.
همچنین حداقل امتیاز مدرسه جدید در شهر مقصد را هم کسب کرده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *