کنکوری ها

انواع مختلف انتخاب رشته

انواع مختلف انتخاب رشته

برخی از دانش آموزان فکر می کنند که تنها راه ورود آن ها به دانشگاه شرکت در کنکور سراسری است و از سایر مسیرها برای ورود به دانشگاه ناآگاه اند. در مقاله زیر سعی می کنیم یک سری اطلاعات در زمینه انواع مختلف انتخاب رشته در اختیار شما بگذاریم:

۱. اولین و مهمترین نوع انتخاب رشته، انتخاب رشته با کنکور است! همان انتخاب رشته اصلی که با نتیجه کنکور شما انجام میشود و هدف داوطلبان از شرکت در این انتخاب رشته قبولی در دانشگاه های سراسری، پیام نور و پردیس خودگردان می باشد! معمولا دو سه روز بعد از اعلام نتیجه کارنامه‌های کنکور ، انتخاب رشته شروع می شود.

۲. نوع دوم انتخاب رشته، انتخاب رشته با سوابق تحصیلی است. این نوع انتخاب رشته به نتیجه کنکور ارتباطی ندارد و صرفا به معدل و سوابق تحصیلی شما (معدل نهایی) بستگی دارد! توجه کنید که معدل نهائی نمرات دروسی است که در سال آخر و به صورت هماهنگ برگزار شده است. معمولا دفترچه این نوع انتخاب رشته خیلی زودتر اعلام می شود.

۳. نوع سوم انتخاب رشته، انتخاب رشته با کنکور دانشگاه آزاد می باشد! انتخاب رشته آزاد، جداگانه از انتخاب رشته سازمان سنجش می باشد و از طریق سایت خود دانشگاه های آزاد انجام میشود! البته در سال گذشته انتخاب رشته ۴ رشته‌های (پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و دامپزشکی) دانشگاه آزاد با انتخاب رشته سنجش اقدام شده بود اما سایر رشته ها به صورت جداگانه قرار گرفته بود! تاریخ انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز معمولا چند روز بعد از انتخاب رشته سراسری صورت می گیرد!

۴. نوع چهارم نیز انتخاب رشته با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد است! دانشگاه آزاد یک سری از رشته‌هایش رو بدون کنکور، پذیرش می کند و حتی اگر کسی کنکور هم نداده باشد، می تواند در این انتخاب رشته شرکت کند. این نوع انتخاب رشته هم مانند انتخاب رشته با سوابق تحصیلی سازمان سنجش می باشد و ملاک معدل و سوابق تحصیلی شماست و نتیجه کنکور در آن بی اهمیت است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *