عمومی

معرفی دانشگاه شیراز

دانشگاه شیراز، یکی از کهن ترین دانشگاه های ایران است، که یک دانشگاه دولتی و همچنین زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. همینطور فضای دانشگاه شیراز، که توسط مینورو یاماساکی طراحی شده است، از نظر وسعت، رتبه دوم را در بین دانشگاه های  ایران دارا می باشد. این دانشگاه در سال ۱۳۲۵ خورشیدی در شهر شیراز تأسیس شده است. قبل از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، دانشگاه شیراز، «دانشگاه پهلوی» نامیده می‌شد.

رتبه علمی دانشگاه شیراز:

بر اساس گزارش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱، دانشگاه شیراز به ترتیب بین ۶۴ و ۶۸ دانشگاه غیرپزشکی در ایران رتبه ۶ را کسب کرده است. طبق رده‌بندی دانشگاه ها در سال ۲۰۱۲ هم، دانشگاه شیراز به علاوه دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس، یکی از سه دانشگاه برتر غیرفنی و غیرپزشکی در ایران به شمار می آید.

همچنین در سال۲۰۱۷ طبق رتبه ‌بندی بهترین دانشگاه‌های آسیا (که توسط سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی تایمز انجام شده و سپس اعلام شد)، این دانشگاه، عنوان رتبه اول دانشگاه های جامع ایران را به خود اختصاص داد.

دانشکده های دانشگاه شیراز:

دانشکده کشاورزی

دامپزشکی

آموزش الکترونیک

ادبیات و علوم انسانی

حقوق و علوم سیاسی

مهندسی برق و کامپیوتر

الهیات و معارف اسلامی

علوم تربیتی و روانشناسی

اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی

شرایط ورود به دانشگاه شیراز

دانشگاه شیراز هرساله از روش‌های متفاوتی میزبان دانشجویان زیادی است. از سری شرایط پذیرش این دانشگاه می توان به پذیرش با آزمون، پذیرش بدون آزمون، پذیرش دانشجوهای غیرایرانی، انتقال و میهمان اشاره کرد. پذیرش با آزمون در این دانشگاه مانند سایر دانشگاه‌های کشور، با کنکور سراسری است که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود. پذیرش بدون آزمون، به شکل آزمون های داخلی یا مصاحبه ها و بررسی رزومه از طریق فراخوان‌هایی انجام می‌گیرد، که از سمت وزارت علوم و تحقیقات یا خود دانشگاه اعلام می‌شود.

این دانشگاه برای پذیرش دانشجویان غیر ایرانی هم ظرفیت دارد که این افراد می‌توانند با مراجعه به معاونت بین الملل دانشگاه برای تحصیل خود اقدام کنند. در حالی که دانشجویان ایرانی ساکن خارج از ایران قصد پذیرش در این دانشگاه را داشته باشند، می‌تواند تقاضای خود را ابتدا از طریق معاونت آموزش به دانشگاه اعلام کنند و بعد از دریافت پاسخ برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

امکانات دانشگاه دولتی شیراز

جالب است بدانید در محوطه این دانشگاه که توسط معمار حاذقی طراحی شده چندین موزه مختلف از جمله موزه تاریخی و طبیعی، موزه نارنجستان، باغ گیاه شناسی، چندین پژوهشکده متفاوت و سالن های ورزشی و چمن وجود دارد. همه دانشجویان می توانند از این امکانات در راستای فعالیت های تحقیقی و پژوهشی استفاده کنند.

کتابخانه های دانشگاه شیراز

دانشگاه شیراز، هم اکنون دارای ۹  کتابخانه است، که در محل کوی پردیس قرار گرفته اند. این کتابخانه‌ها شامل موارد زیر هستند:

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شیراز

خوارزمی

ملاصدرا

دانشکده هنر و معماری

دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی داراب

پژوهشکده علوم اجتماعی

دانشکده حقوق و علوم سیاسی

شهید هاشمی نژاد

کتابخانه شهید مفتح

خوابگاه های دانشگاه شیراز

هسته مرکزی این دانشگاه را پردیس ارم تشکیل داده است. تپه‌ای در مجاور میدان ارم خواهید دید که محوطه تعداد بسیاری از ساختمان‌های اداری، کلاس‌ها و خوابگاه‌ها را دارا می باشد. در صورتی که می خواهید از خوابگاه دانشگاه استفاده کنید، خیال‌تان راحت، چرا که اتاق تمیز و مجهزی در اختیار شما قرار می‌دهند. این دانشگاه دارای ۶ خوابگاه پسرانه، ۱۰ خوابگاه دخترانه و سه خوابگاه مخصوص متاهلین می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *