عمومی

بهترین دانشگاه های ایران و جهان کدام اند؟

بهترین دانشگاه های ایران و جهان کدام اند؟

  • شما هم به تحصیل در خارج از کشور فکر می کنید؟

  • اینکه کدام دانشگاه انتخاب بهتری است؟

  •  چه معیارهایی رو باید برای انتخاب دانشگاه آینده  در نظر گرفت؟

اگر کنجکاو شدید تا جواب این سوالات را بدانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

هر دانشگاهی که خارج از ایران باشد از دانشگاه های ایران بهتراست؛ یک باور غلط !

اولین طرز فکر اشتباهی که اتفاقا خیلی ها هم قبول دارند این است که مهم نیست دانشگاه چه ویژگی هایی داشته باشد. همین که خارج از ایران باشد یعنی خوب، خوشبختانه یا متاسفانه باید بگم اصلا این طور نیست. تعداد زیادی از دانشگاه های ایران هستند که در رنکینگ جهانی رتبه بهتری نسبت به دانشگاه های اروپایی و یا حتی آمریکایی دارند حالا این که رنکینگ جهانی چیه و با چه ملاک هایی دانشگاه ها رو رتبه بندی میکنه  مطلبی هست که در ادامه به اون میپردازیم.

معتبرترین منابع برای رتبه بندی دانشگاه های دنیا

هرساله سایت های مختلفی دانشگاه های جهان را با توجه به ملاک ها و معیارهای تعیین شده مورد بررسی قرار می دهند. و در آخر لیستی از بهترین دانشگاه های جهان ارائه می دهند، اما هر سایت ملاک متفاوتی نسبت به سایر سایت ها دارد. پس نتایج به دست آمده دارای اختلافات جزئی در رتبه بندی انجام شده می باشد . در ادامه به بررسی سه تا از معتبر ترین سایت های رتبه بندی برای دانشگاه های جهان و معیار آن ها برای این رنک بندی می پردازیم:

ممکنه بعد از دیدن ویدئو بالا سوالات مختلفی در ذهنتون  ایجاد شده مثل اینکه: کدوم یکی از ملاک ها و سایت های معرفی شده در ویدیو  بالا میتونه انتخاب بهتری باشه؟ یا اینکه مفاهیمی مثل هیئت علمی و فعالیت های بین المللی یک دانشگاه یعنی چی؟

کدام سایت رتبه بندی دانشگاه ها معتبرتر است؟

سایت های معرفی شده که در ویدیو بالا به آن پرداختیم همگی مورد تایید و اعتبار جهانی هستند و تفاوت آن ها همان طور که دیدید در ملاک و معیار رتبه بندی است؛ پس نمی توان گفت کدام سایت بهتر از دیگری می باشد.

  •  اگر شما به دنبال دانشگاهی هستید که اساتید و فاکتورهای آکادمیک شناخته شده ای داشته باشد و در آینده شغل پولسازی برایتان فراهم کند من به شما سایت QS را پیشنهاد می کنم.
  •  اگر به تحقیق و پژوهش در یک دانشگاه مشهور علاقه مندید و در جستجوی چنین رتبه بندی هستید که بر اساس مقالات تحقیقی و میزان معروفیت دانشگاه باشد؛ سایت Times انتخاب مناسب تری برای شما است.
  • رتبه بندی shanghai هم مناسب افرادی ست که تولید مدام و تحقیقات با کیفیت و جهانی دانشگاه برایشان مهم و ملاک است.

هیئت علمی یک دانشگاه را چه کسانی تشکیل می دهند؟

به طور کلی به مدرسین یک دانشگاه که در دانشگاه مورد تدریس استخدام شده اند و معمولا(نه لزوما) در کنار تدریس به فعالیت های پژوهشی نیز مشغول هستند،عضو هیئت علمی آن دانشگاه گفته می شود.

منظور از تدریس لزوما استاد نیست؛افرادی که در مقطع دکتری عملکردخیلی خوبی در زمینه های علمی و پژوهشی خود داشته باشند، و موفق به کسب امتیازات لازم برای عضویت در هیئت علمی یک دانشگاه شوند، ابتدا با نام مربی مشغول به فعالیت می شوند. درواقع مربی پایین ترین درجه از اعضای هیئت علمی می باشد و در مراحل بالاتر شخص به درجاتی همچون استادیار،دانشیار و در آخر استادتمام می رسد. لازم به ذکر است که رسیدن به درجه استاد تمام اصلا کار راحتی نیست و شما باید سال های زیادی تدریس داشته باشید تا بتونید به این جایگاه برسید. البته همه ی مدرسین و اساتید یک دانشگاه به طور قطعی عضو هیئت علمی آن دانشگاه نمی باشند وممکن است به صورت مدعو یا همان حق التدریسی مشغول به کار باشند.

از نظر حقوق دریافتی افرادی که عضو هیئت علمی یک دانشگاه باشند درآمد بالاتری نسبت به اساتید مدعو دارند البته اینم باید اضافه کنم که یک استاد می تواند در چند دانشگاه مشغول به تدریس باشد و فقط عضو هیئت علمی یکی از دانشگاه های محل تدریس خود باشد و یا حتی در هیچ یک از دانشگاه ها جز اعضای هیئت علمی نباشد.

رنکینگ بهترین دانشگاه های ایران از دیدگاه سه سایت کیو اس،تایمز و شانگهای

آدرس سایت دانشگاهARWUرتبه درTHEرتبه درQSرتبه درنام دانشگاه
https://www.sharif.ir۵۰۱۴۰۱۳۸۱دانشگاه صنعتی شریف
https://aut.ac.ir۶۰۱۵۰۱۴۳۴دانشگاه صنعتی امیرکبیر
https://ut.ac.ir۳۰۱۸۰۱۵۰۱دانشگاه تهران
https://www.aust.ac.ir۸۰۱۶۰۱۵۴۱دانشگاه علم و صنعت
https://www.sbu.ac.ir۷۰۱۸۰۱۱۰۰۱دانشگاه شهید بهشتی
https://shirazu.ac.ir۷۰۱۸۰۱۷۵۱دانشگاه شیراز
https://modares.ac.ir۵۰۱فاقد رنک جهانیفاقد رنک جهانیدانشگاه تربیت مدرس
https://www.kntu.ac.irفاقد رنک جهانی۱۰۰۱فاقد رنک جهانیدانشگاه خواجه نصیر
https://iut.ac.irفاقد رنک جهانی۸۰۱فاقد رنک جهانیدانشگاه صنعتی اصفهان
https://tabriz.ac.ir۸۰۱۶۰۱فاقد رنک جهانیدانشگاه تبریز
https://www.ui.ac.irفاقد رنک جهانی۱۰۰۰+فاقد رنک جهانیدانشگاه  اصفهان
https://www.um.ac.ir۹۰۱۱۰۰۱فاقد رنک جهانیدانشگاه فردوسی مشهد

 

دانشگاه هایی که در جدول بالا به معرفی آنها پرداختیم  دارای رنک جهانی از نظر ۳ سایت گفته شده هستند همان طور که قبلا به آن اشاره کردم سایتهای دیگری نیز وجود دارند که نتایج به دست آمده از آن ها با نتایج مذکور متفاوت است به طور مثال سایت آی اس سی رتبه بندی را فقط یرای دانشگاه های اسلامی انجام می دهد. و سایر دانشگاه های جهان علی رغم درجات علمی بالاتر،جایگاهی در این رده بندی ندارند.

رتبه بندی گفته شده براساس فعالیت های کلی دانشگاه ها ارائه شده است ،می دانیم که هر دانشگاه متشکل از تعدادی دانشکده است که هر یک از آنها عملکردها و فعالیت های گوناگونی دارند. به طور مثال ممکن است رنک دانشکده علوم کامپیوتر از یک دانشگاه بالاتر از دانشگاه دیگری باشد، اما رتبه کلی ارائه شده برای دانشگاه ها نتیجه ای معکوس داشته باشد. این به سبب میانگین گیری از کل دانشکده های یک دانشگاه می باشد.

در ادامه به بررسی رنکینگ دانشکده های برتر ایران می پردازیم:

رنکینگ دانشگاه های برتر ایران

خب حالا دیگه می دونید که دانشگاه های ایران در چه جایگاهی نسبت به سایر دانشگاه ها قرار دارند .و این میتونه به انتخابت کمک کنه. برای تحصیل در دانشگاه های خارج از ایران یکی از چیزهایی که باید بررسی کنی اینکه دانشگاه انتخابی تو هم سطح یا دارای سطح بهتری نسبت به دانشگاه محل تحصیلت در ایران باشه تا بتونه باعث پیشرفتت بشه برای بررسی هم میتونی یه سر به سایت هایی که معرفی کردیم بزنی و اسم دانشگاه دلخواهت رو سرچ کنی و از رنک جهانی اون اطلاع پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *