عمومی

روش مطالعه تضمینی برای موفقیت در امتحانات نهایی

دانشمندان جوان

روش مطالعه دروس نهایی

با حذف دروس عمومی و جدی تر شدن معدل امتحان نهایی و تاثیر مستقیم آن در نتیجه کنکور، ترس دانش‌آموزان از قبول نشدن بیشتر شد و بسیاری از مشاوران و دانش‌آموزان به دنبال به کار گیری روش‌هایی برای پیشی گرفتن از سایر داوطلبان هستند، اما تعداد اندکی مسیر درستی را برای پیشرفت برگزیده اند.
تنها دلیل ترس دانش‌آموزان از امتحانات نهایی ، نا‌آگاهی از شیوه مطالعه آن و تصوراتی است که سایرین به آنها القا کرده اند. تجربه‌ی بسیاری از مشاورین برای هدایت دانش‌آموزان در این مسیر کم است و به همین دلیل برنامه ریزی نادرست باعث شکست در این مسیر می‌شود.

در ادامه چند مورد از این تصورات نادرست و چند مورد از راهکار‌های درست مطالعه برای امتحانات نهایی را بررسی می‌کنیم، که با در نظر گرفتن این نکات در برنامه مطالعاتی پیشرفت بهتری در انتظار شماست.مطالعه امتحان نهایی در دانشمندان جوان

۱- نگرانی اول این است که تصور می‌کنند سوالات نهایی خارج از کتاب طراحی می‌شوند. اما هدف امتحانات نهایی یادگیری عمیق است و طراحان با سوالات تخصصی و پیچیده سعی دارند به این هدف دست یابند. در واقع تنها عاملی که سبب کسری نمره می‌شود،عدم مطالعه دقیق و یادگیری سطحی است.

۲- نگرانی دومی که به عمدتا تکرار می‌شود ، مرور نامناسب و فراموشی است. حجم مطالب درسی هم برای نهایی و هم کنکور در این زمان کم بسیار بالاست. برای جلوگیری از فراموشی باید مرور درس‌ها در زمان درست صورت گیرد.

۳- تصور نادرست بی اهمیت شمردن امتحان نهایی، موجب موکول کردن به شب امتحان می‌شود. گفتیم که سوالات نهایی بسیار مفهمومی و عمیق طراحی شده اند و در شب امتحان یادگیری به صورت سطحی شکل می‌گیرد نه عمیق.

۴- همچینین تصور نادرست بی اهمیتی امتحانات نهایی منجر به تشریحی تمرین نکردن می‌شود. بسیاری از دانش‌آموزان کنکوری جدید به سبک دانش‌آموزان قدیمی درس می‌خوانند و حجم کثیری از تمرکز خود را صرف آزمون‌های تستی می‌کنند. تصور این دانش‌آموزان این است که وقتی تست‌های شبیه ساز کنکور چون سطح بالاتری از کتاب را شامل می‌شوند را یادبگیرند ، در نتیجه در امتحان تشریحی هم موفق خواهند بود، اما پاسخ‌گویی به سوالات تشریحی نیازمند تمرین و مرور بیشتر می‌باشد.

با کنار گذاشتن این تصورات غلط از امتحانات نهایی‌ مسیر کنکور و کسب رتبه برای شما روشن تر خواهد بود. چند نکته جزئی راجع به روش مطالعه امتحانات نهایی در اختیار شما قرار می‌دهیم که استفاده از آنها معدل شما را بسیار افزایش می‌دهد.

۱- اولین نکته مطالعه بعد از تدریس است. فراموشی در ساعات اولیه یادگیری بسیار بالاست اما مرور بلافاصله بعد از تدریس معلم درصد فراموشی را بسیار کاهش می‌دهد.

۲- نکته دوم اینکه از تمرین‌های کتاب ساده عبور نکنید. فراموشی نکنید تنها منبع امتحانات کتاب درسی شماست و طراحان تنها از مثال‌های خود کتاب یا مثال‌های مشابه کتاب برای امتحان نهایی استفاده می‌کنند.

۳- با سوال درس نخوانید. بیشترین مانور طراحان امتحان نهایی روی مفهمومی طرح کردن سوال است. اینکه از کتاب سوال دربیاورید و از آن کمک بگیرید خوب است اما نباید محدود به سوالات باشید تا ذهنتان هنگام مطالعه باز باشد.

۴- نکته بعد خلاصه نویسی به سبک خودتان است. بعد از مطالعه ومرور که یادگیری کامل شد هر آنچه خواندید را بع صورت خلاصه و به سبک خودتان جزوه کنید. در پایان سال این جزوه‌ها به جای شما درس هارا جمع بندی می‌کنند.

ما در تیم دانشمندان جوان ، همراه با دانش‌آموزان مسیر پیشرفت تحصیلی و رسیدن به بهترین نتیجه در امتحانات نهایی را برای آنان روشن ساخته و تا انتهای این مسیر همراه آنان هستیم.
تمرکز تیم ما در سال های اولیه دبیرستان بیشتر روی امتحانات نهایی  است و دانش‌آموزان با تخصصی یادگرفتن دروس و تمرین امتحانات نهایی ، به استقبال امتحانات نهایی می‌روند.
دانش آموزان ما در طول سال تحصیلی طبق برنامه‌ ریزی دقیق و سنجیده دکتر نیما جعفری از تایمی که در اختیار دارند بیشتر استفاده را می‌کنند، همچنین کلاسهای آموزشی‌ای که در طول سال برگزار می‌شود مهارت دانش‌آموزان را در دروس تخصصی خود افزایش می‌دهد و با برگزاری همایش‌های شب امتحانی تا آخرین لحظه همراه دانش‌آموز شما خواهیم بود، تا شاهد نتیجه تلاش‌ها و موفقیت‌هایشان باشیم.

در پایان امیدواریم با بیان این نکات تاثیری در روشن ساختن مسیر کنکور و کمتر کردن استرس و ترس شما از امتحانات نهایی داشته باشیم. مطمئنیم با شناخت مسیر می‌توانید قدم‌های محکم تری در این راه بردارید و نتیجه تلاش و زحمات خود را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *