عمومی

معرفی رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران از پرطرفدارترین رشته هایی  است که میتوان از طریق کنکور ریاضی و فیزیک به آن دست یافت.

داوطلبان گروه ریاضی و فیزیک بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری و انتخاب رشته عمران، درصورت قبولی، این رشته را در دانشگاه ادامه میدهند. خیلی از مردم این رشته را با نام راه و ساختمان نیز می شناسند. به دلیل اهمیت مسکن، این رشته تقریباً شناخته شده است.

مهندسین عمران چه کاری انجام می دهند؟

از جمله کارهایی که یک مهندس عمران وظیفه انجام آن را بر عهده دارد، می توان به مواردی مثل سد سازی، ساختمان سازی،کارهای جاده و مجاری انتقال فاضلاب یا آب اشاره کرد.

در کل می‌توان گفت هر چیزی که به نوسازی مربوط باشد، در زمینه فعالیت مهندسان عمران قرار دارد. مهندسی عمران در واقع به کاربرد علم برای سازندگی هرچه بهتر کشور مربوط است. هر چیز که به آبادی کشور مربوط شود، مثل جاده، فرودگاه‌، سد، برج‌،‌ دکل‌های‌ مخابرات‌، ساختمان‌های‌ مقاوم‌ در مقابل‌ زلزله‌، آتش و سیل و مصالح‌ سبک‌، ارزان‌ و دارای کیفیت‌ مناسب‌ برای‌ ساخت‌ و ساز، در زمره فعالیت های این افراد قرار دارد.

این افراد از نظر فنی‌، اجرایی‌ و اقتصادی‌ هم کارآمد هستند چرا که اقتصادی بودن از اهداف کار این مهندسان است.

مهارت ها و توانایی های مورد نیاز افراد موفق در این حوزه:

محاسبه، ساخت، اجرا و طراحی دقیق ساختمان های مسکونی، صنعتی و اداری

طراحی، محاسبه و اجرای هرچه بهتر راه ها و جاده های، مختلف ارتباطی داخل و خارج شهرها

ساخت، محاسبه، اجرا و طراحی انواع پل های فلزی و بتنی و با اشکال مختلف

اجرای سدهای مختلف بتنی و خاکی و هم چنین بندهای انحرافی و سایر تاسیسات وابسته به آن مانند تونل ها یا کانال های انحراف آب رودخانه ها

ساخت تصفیه خانه های مناسب برای آب و فاضلاب

طراحی، محاسبه و ساخت شبکه آب رسانی به مناطق شهری و روستایی در جهت تامین آب آشامیدنی

طراحی، محاسبه و ساخت شبکه جمع آوری و دفع آب های سطحی ناشی از نزولات جوی در خیابان ها و سایر منطقه های شهرها انجام کارهای نقشه برداری مثل راه سازی، سد سازی.

زمینه‌‌های کاری مهندسان‌ عمران‌

زمینه طراحی و مشاوره

طراحی و مشورت در طراحی یک پروژه در این قسمت قرار دارد. برای انجام این کار تجربه زیادی لازم است. موفقیت در این قسمت به تخصص کافی احتیاج دارد.

زمینه پیمانکاری و اجرا

این فیلد به تخصص خاصی نیاز ندارد و بعد از دریافت طرح، براحتی آن را اجرا می کنند. ولی این بخش بسیار حساس است، چون اگر نقشه‌های بسیار خوبی هم طراحی شود و حتی اگر سازه‌ها از نظر طراحی بدون عیب و نقص هم باشند، ولیکن کار در  اجرا دقق انجام نشود کل پروژه زیر سوال می رود.

زمینه نظارت

فردی که در این حیطه کار می کند وظیفه دارد تا بر اجرای بهتر کارها نظارت داشته باشد. هماهنگی بین کار‌ها و افراد مختلف هم از وظایف وی است.

معرفی گرایش های مختلف کارشناسی

مهندسی عمران – عمران

این رشته مهندسی به نسبت سایر گرایش‌ها جامع‌تر وپرطرفدارتر است. زیر مجموعه‌های بیشتری را هم شامل می‌شود. یک دانشجوی مهندسی عمران–عمران مسائل مربوط به تمامی گرایش‌های مقاطع بالاتر رشته مهندسی عمران، مثل خاک و پی، سازه، راه و ترابری و هیدرولیک راآموزش می بیند.

مهندسی عمران – آب

این گرایش مقداری جزئی است و به مطالعه مبحث های مرتبط با منابع آبی مانند سد ها، دریا ها و کانال های آبیاری می‌پردازد.

مهندسی عمران – نقشه برداری

این گرایش نیز مانند گرایش آب، گرایشی جزیی است. صرفا به مطالعه مباحث مرتبط به نقشه‌برداری برای تعیین پستی‌ ها و بلندی ‌های منطقه پیش از شروع عملیات ساختت وساز می‌پردازد. نکته مهم این است که این گرایش بیشتر برای سازه‌ های بزرگ خارج از شهر مانند پل ها، سیلو‌ها، تونل‌ها و سدهابه کار می رود. از این رو این رشته دارای عملیات میدانی و صحرایی زیادی است.

مهندسی برنامه‌ریزی حمل و نقل

در گرایش مهندسی حمل و نقل به برنامه‌ریزی حمل و نقل در چهار بخش مجزای ریلی،دریایی، هوایی و جاده‌ای میپردازند. ولیکن در بخش شهری، فارغ‌التحصیلان این رشته به مطالعه مباحث حمل و نقل و ترافیک درون ‌شهری نیز می‌پردازند.

مهندسی مدیریت ساخت

گرایش مهندسی مدیریت ساخت، آموزش‌های لازم در زمینه اصول صحیح مدیریت اجرای پروژه‌های عمرانی را در اختیار دانشجو قرار می‌دهند. دانستن مسائل مربوط به مدیریت هم چنین کنترل پروژه در روند ساخت، طراحی، اجراو مدیریت درست مصالح و زمان، آشنایی با امور قراردادها در ابعاد حقوقی باعث دستیابی هرچه بیشتر به موفقیت در پروژه‌های عمرانی می شود، آن هم به ویژه در پروژه‌های بزرگ در سطح کشور که هزینه زیادی را در بر می‌گیرند.

درآمد و حقوق مهندسان عمران چقدر است؟

طبق آخرین اطلاعات  حقوق دریافتی مهندسان عمران با توجه به اینکه این افراد در کدام دفاتر یا شرکت ها  هم چنین در کدام شهر ها کار می‌کنند میانگین حقوق متفاوت است. با توجه به اینکه این افراد کارآفرین باشند یا کارمند ارگان خاصی باشند،  هم چنین با توجه به پشتکار و فعالیتشان در حیطه کاریشان حقوق متفاوتی خواهند داشت.

بازار کار مهندسی عمران در ایران به چه صورت است؟

با توجه به فعالیتی که هر سازمان یا موسسه دارد، کسانی که در کارهای عمرانی هستند، می توانند به صورت مستقیم و حتی غیرمستقیم در مراکز مختلف مشغول به کار شوند. از سری امواردی که این افراد می‌توانند آنجا جذب بازار کار شوند و فعالیت کنند، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

وزارت خانه های کشاورزی، آموزش پرورش، فرهنگ هم چنین  آموزش عالی، بانکها موسسات مالی، طراحی، اجرا و هم چنین نظارت بر اجرا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *