عمومی

معرفی رشته علوم ورزشی

 رشته علوم ورزشی

رشته علوم ورزشی در کنار رشته تربیت بدنی یکی از رشته های علوم انسانی است. این رشته علاوه بر روان انسان، جسم و بدن آدمی را نیز در مرکز توجه خود قرار می دهد. همچنین بخش عمده ای از این رشته را دروس عملی ورزشی شامل می شود. علوم ورزشی از جمله رشته هایی است که داوطلبان هر سه گروه آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی می توانند در آن به تحصیل بپردازند.

آشنایی با ماهیت رشته علوم ورزشی

دانشجویان این رشته سلامت انسان ها از سنین ابتدایی تا سنین بالاتر را مدنظر قرار می دهد.

همچنین در کنارشناخت و مطالعه مسائل مربوط به سلامت روح و روان (که اساس علوم انسانی است)، به مطالعه مسائل مربوط به جسم  نیز می پردازد. هم چنین برای سلامت جسم و جان راهکارهایی ارائه می دهد.

برخی افراد فکر می کنند که این رشته، یک رشته سطحی است و صرفا ورزش کردن را در بر دارد؛ این در صورتی است که رشته علوم ورزشی به آموزش و پرورش افراد در زمینه های بهداشت فردی و اجتماعی نیز می پردازد.

در واقع می توان گفت  رشته علوم ورزشی دقیقا تلفیقی از دانش تجربی و انسانی است. و از سوی دیگر به مطالعه مسائل فیزیولوژی بدن انسان و راه بهبود آن می پردازد. از سویی ناظر به مسائل تربیتی و پرورشی انسان است و به علوم تربیتی نزدیک می شود.

در مطالعه دروس این رشته به دنبال پیشگیری از بعضی نارسایی ها و اختلال های جسمانی نیز هست.

درآمد و بازارکار رشته علوم ورزشی

همانطور که میدانید به نسبت بسیاری از رشته های علوم انسانی در وضعیت بهتری از لحاظ بازارکار قرار دارد. فارغ التحصیلان رشته علوم ورزشی می توانند با توجه به مهارت خود به بازار کار وارد شوند.

افراد فارغ التحصیل از رشته علوم ورزشی می توانند در وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، وزارت ورزش، و سایر وزارتخانه ها، مراکز دانشگاهی، مراکز ورزشی و درمانی جانبازان، فدراسیون های رشته های مختلف ورزشی، مراکز توانبخشی، ارگان های مختلف دولتی به عنوان مربی یا کارشناس ورزشی به کار مشغول شوند.

همچنین آن ها می توانند در باشگاه ها و سالن های ورزشی به عنوان مربی به افراد آموزش هم دهند. در صورت داشتن شرایط  و همچنین سرمایه کافی، دانش آموختگان این رشته  می توانند کسب و کار خود را شروع کرده و باشگاه ورزشی تاسیس کنند.

برای قبولی در رشته علوم ورزشی بهتر است چه درس هایی را بخوانم؟

رشته علوم ورزشی در کنکور سراسری در زیرگروه ۵ قرار دارد. مهم ترین درس های این رشته در آزمون سراسری، ریاضی و روانشناسی، و علوم اجتماعی است. ضریب دروس مختلف در کنکور سراسری برای رشته علوم ورزشی عبارتند از:

روانشناسی، ریاضی، و علوم اجتماعی با ضریب ۳

زبان و ادبیات فارسی، اقتصاد، فلسفه منطق با ضریب ۲

عربی و جغرافیا و تاریخ با ضریب ۱

شرایط پذیرش در رشته علوم ورزشی

شروط پذیرش در این رشته عبارتند از:

طول قد برای دختران ۱۵۸سانتیمتر به بالا و برای پسران ۱۶۵ سانتیمتر به بالا

قهرمان های تیم ملی در مورد مذکور (قد) مستثنی است.

حداقل دید چشم ۱۰/۷ (هفت دهم).

داشتن سلامت جسمانی و ارائه گواهی تندرستی.

دوره تحصیل رشته علوم ورزشی چقدر طول می کشد؟

دوره تحصیل در رشته علوم ورزشی ۴ ساله و معادل ۸ ترم تحصیلی است. دانشجویان در رشته علوم ورزشی موظف به گذراندن ۱۳۰ واحد درسی در دوره کارشناسی هستند. تعداد واحدهای درسی در دوره کارشناسی این رشته عبارتند از:

دروس پایه: ۲۶ واحد

عمومی: ۲۰ واحد

تخصصی عملی و نظری:  ۷۲ واحد

انتخابی عملی و نظری: ۱۲ واحد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *