عمومی

چگونه برای اپلای رشته مناسب را انتخاب کنیم؟

برای یافتن رشته مناسب برای اپلای، موضوعات مختلفی باید مورد بررسی قرار بگیرد که در ادامه راجع به آن ها بیشتر توضیح داده ایم:

۱: شانس دریافت پذیرش

در ابتدا باید ببینیم رشته‌ی تحصیلی که شما انتخاب کرده اید، تا چه اندازه شانس پذیرش بورسیه دارد؟ در این بین لازم است پارامترهای دیگر همچو سن، مقطع تحصیلی، سطح زبان و توان مالی خودتان را هم در نظر بگیرید.

بسیاری تصور می‌کنند که بهترین رشته برای اپلای و تحصیل در خارج ، رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی است. اما شرایط تحصیل در این دسته رشته‌ها نه تنها آسان نیست بلکه هزینه نسبتاً بالایی هم دارند. ولی به طور کلی رشته‌هایی که در زیر بیان شده اند شانس پذیرش بورسیه بیشتری دارند:

مهندسی

مدیریت

وکالت

تجارت

پزشکی

۲: سختی رشته انتخابی

سختی درس هم از سری نکاتی است، که باید هنگام انتخاب رشته به آن دقت داشته باشید. به خصوص اینکه می‌خواهید آن درس را هم به زبانی غیر از زبان مادری خود فرا بگیرید. لازم به ذکر است که رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی نیز از جمله سخت‌ترین رشته‌ها هستند. باید برای انتخاب رشته درست مهارت‌ها و ظرفیت‌های خودتان را به خوبی در نظر بگیرید تا بعداً با مشکلات متعدد مواجه نشوید.

۳: هزینه‌های تحصیل لازم

هزینه تحصیل در بعضی رشته‌ها نسبت به دیگر رشته‌ها بسیار بالاتر است. به عنوان مثال نمی‌توانیم رشته‌های مثل پزشکی و هنر را جزو بهترین رشته ها برای اپلای بدانیم، چرا که هزینه های تحصیل در این رشته‌ها بالا است. البته دقت کنید که این موضوع به کشوری که برای مهاجرت انتخاب کرده‌اید هم بستگی دارد.

به طور کلی هزینه تحصیل در رشته‌های مهندسی نسبت به باقی پایین‌تر است. به این دلیل افرادی که قصد مهاجرت دارد بیشتر به این رشته‌ها تمایل دارند. رشته‌هایی مثل مهندسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات و غیره برای اخذ بورسیه شدیدا مناسب هستند.

۴:محبوبیت رشته انتخابی

رشته‌هایی از جمله پزشکی، مهندسی و شاخه مدیریت جزو رشته‌های محبوبی هستند که در همه دنیا مورد استقبال واقع می‌شوند. در این میان لازم است تحقبق کنید که در کشور مورد نظر شما کدام یک دارای محبوبیت بیشتری هستند. مثلا ایتالیا مهد هنر و معماری است در نتیجه اکثر دانشجویان رشته‌های هنر رویای تحصیل در این کشور را هم دارند.

۵: امکان دریافت فاند

مثلا اخذ فاند تحصیلی برای اکثر رشته‌های علوم پزشکی مثل پزشکی، دارو، دندانپزشکی و پرستاری شدیدا مشکل و گاهی غیرممکن است. مگر اینکه در دانشگاه‌های بدون شهریه و دولتی پذیرفته شوید. در این حالت تنها هزینه‌ زندگی روزمره روی دوش شما خواهد بود.

۶: درآمد آینده

وقتی حرف از کسب درآمد می‌شود، رشته‌هایی از جمله پزشکی، تجارت، مدیریت و وکالت به ذهن همه می‌رسد. اما بهتر است بدانید که تحصیل در این رشته‌ها هزینه‌‌های نسبتاً بالایی دارد. ولی می‌توانید رشته‌های دیگری انتخاب کنید که در حال داشتن هزینه کمتر، آینده بسیار خوبی را برای شما رقم می‌زنند. برخی از این رشته‌ها به شرح زیرند:

خلبانی

مدیریت

فناوری اطلاعات

هتلداری

گردشگری

باقی رشته‌های مهندسی

شرایط کشور انتخابی شما برای مهاجرت هم برای انتخاب بهترین رشته برای اپلای شدیدا تأثیرگذار است. به عنوان مثال آلمان رشته‌های مهندسی و فنی مثل طراحی خودرو را ساده تر می‌پذیرد. زیرا جزو کشورهای صنعتی است در نتیجه نیروهای متخصص بیشتر به کارش می‌آید. اما طبیعتا شرایط در کانادا متفاوت است و عموما پذیرای رشته‌های مدیریتی است.

بهترین رشته ها برای اپلای در مقطع کارشناسی چه رشته هایی است؟

برای تحصیل در کشور های خرجی لازم است فاکتورهای مختلفی را در نظر داشته باشید. اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید، باید شرایط ویژه کشورها را بررسی کنید. مواردی مثل امکانات دانشگاه ها و آینده کاری به شما کمک می‌کند که بهترین تصمیم را اخذ کنید. در ادامه برخی از بهترین رشته‌ ها برای اپلای در مقطع کارشناسی را نام برده ایم:

رشته‌های مهندسی مقطع کارشناسی:

مکانیک

کامپیوتر

مهندسی شبکه (آی‌تی)

مهندسی شیمی

رشته های علوم پایه مقطع کارشناسی:

زیست شناسی

فیزیک

ریاضیات پایه

رشته های علوم انسانی مقطع کارشناسی:

بازاریابی

هتلداری

مدیریت

گردشگری

رشته های پزشکی:

پرستاری

پزشک عمومی

دکتر پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *