عمومی

۷تکنیک طلایی افزایش تمرکز

تمرکز با دانشمندان جوان

چجوری تمرکزمان را افزایش دهیم؟

یکی از مشکلاتی که خیلی از افراد چه دانش آموز چه دانشجو و…. با آن مواجه هستند، نداشتن تمرکز و بی دقتی است. این ۸ تکنیک فوق العاده به شما کمک می کند تمرکز بیشتری داشته باشید:

  1. تعیین هدف و برنامه‌ریزی: قبل از شروع هر فعالیت، یک هدف مشخص برای خود تعیین کنید و یک برنامه‌ریزی دقیق برای انجام آن داشته باشید. با این کار ذهنتان را بر روی یک مسیر خاص تمرکز می‌کنید.

  2. حذف عوامل منحرف کننده: یکی از تکنیک های افزایش تمرکز این هست که عواملی که باعث کاهش تمرکز می شود را شناسای کنید و آن ها را مدیریت کنید.خیلی از ما به سادگی تمرکزمان را از دست می دهیم و حواسمان پرت میشه. گرچه این یک مسئله طبیعی است و ایرادی ندارد که تمرکز ما گاهی کاهش پیدا کنه؛اما وقتی این عدم تمرکز و حواس پرتی مانع یادگیری ما شود و کارهای ما را مختل کند، یک مشکل جدی محسوب میشود و باید آن را برطرف کنیم. هرچیزی که ممکن است  توجه شما را سلب کند ، مانند تلفن همراه، تلویزیون،کامپیوتر و …….. را غیر فعال کنید، یا وقتی که نیاز به تمرکز دارید، آن‌ها را از خود دور نگه دارید.

  3. تمرین ذهنی: با تمرین‌های ذهنی مانند مدیتیشن، حتی خواندن چند صفحه کتاب خوب تمرکزتان را بالا ببرید. این تمرین در مسیریابی دقیق ذهن شما بسیار موثر است.

  4. اهمیت خواب مناسب و منظم و محیط شما: بهترین حالت این است که شما هر شب حداقل ۸ ساعت مفید بخوابید. برنامه خواب منظمی داشته باشید و هر شب سر ساعت مشخصی به رختخواب بروید. ذهن شما هم مانند بدنتان نیاز شدید به استراحت دارد و اگه ذهن به میزان کافی استراحت نکند، شما همیشه خسته هستید و نمی توانید تمرکز داشته باشید.

خوابیدن بخش بسیار مهمی از زندگی انسان هاست، و ما برای حفظ و تقویت قدرت یادگیری و حافظه و افزایش تمرکزمان به میزان کافی خواب در شبانه روز نیازداریم .محققان به این نتیجه رسیده اندکه خواب مناسب در شب با راحت کردن ارتباطات عصبی – شیمیایی سلول های مغز، به افزایش تمرکز و تقویت حافظه و قدرت یادگیری کمک می کند. بهترین زمان خواب ، قبل از نیمه ‌شبه. چون ترشح هورمون ملاتونین از ساعت ۹ شب شروع میشه و تا نیمه شب ادامه دارد. این هورمون نقش مهمی در خواب داشته و باعث تنظیم ساعت داخلی بدن میشه. مقدار مناسب ملاتونین در بدن، تاثیرات مثبتی بر وضعیت روحی – روانی انسان می گذارد و با بیداری افراد تا نیمه ‌شب، میزان این هورمون کاهش پیدا می کنه. همچنین یکی ازدلایل اهمیت خواب شبانه با توجه به اثر ملاتونین بر روی سیستم ایمنی بدن، بالا بردن سیستم  ایمنی بدن در برابر بیماری ‌هاست. پس به راحتی میشه گفت که خواب کافی، تاثیر چشم گیری در افزایش دقت و تمرکز ایفا می کند.همچنین یک محیط آرام و بدون مزاحمت برای کار و تمرکز ایجاد کنید. در محل کار یا کتابخانه یا حتی خانه خود، یک محل مناسب برای تمرکز پیدا کنید.

  1. ورزش: در مجموع انجام هر فعالیت بدنی به مرور می تواند تمرکز شمارا بالا ببرد و باعث خوب شدن حال ذهن ما شود همچنین روش‌های تنفسی مناسب، تمرکز را افزایش می‌دهند. ورزش‌های مانند یوگا، پیاده روی یا ماساژ و….به شما کمک بسیار می‌کنند.

  2. تقویت حافظه: با این تمرین‌هایی که به حافظه کمک می‌کنند می‌توانید کارآیی و تمرکز خود را بهبود بخشید. برخی از این تمرین‌ها شامل مطالعه، حل معماها و بازی‌های مغزی،سودوکو و… هستند.

  3. تغذیه مناسب: مصرف موادی مانند اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین‌ها و مواد مغذی عمومی که برای سلامتی و عملکرد بهتر مغز مفید هستند، در افزایش تمرکز بسیار موثر هستند.همچنین اهمیت خوردن صبحانه در اول روز را اصلا دست کم نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *