عمومی

مدرسه و کنکور

چگونه در دوران مدرسه کنکوری درس بخوانم؟

کلاس های درس مدرسه در ۲۴ ساعت هرروز ما، حداقل ۵ ساعت و حداکثر ۷ ساعت را به خود اختصاص می دهند. پس قطعا  این زمان و انرژی تاثیر زیادی در مطالعه مفید کنکوری ها دارد.

سوالی که پیش میاید این است که آیا مدرسه رفتن در سال آخر بیهوده می باشد؟ قطعا پاسخ خیر امی باشد. پس راه حل چیست؟

کنکوری خواندن تنها راه جدال بین مدرسه و کنکور است. در ادامه راهکارهایی را به شما ارائه می کنیم تا بتوانید برای کنکوری خواندن از آن استفاده کنید.استفاده صحیح از راهکار های ارائه شده باعث می شود از باقی کنکوری ها که اغلب سردرگم هستند و تعداد آن ها هم زیاد است جلو بزنید. پس با ما همراه باشید.

قطعا این موضوع به ذهن شما هم خطور کرده است که سال آخر به مدرسه نروید و در خانه به صورت خودخوان درس بخوانید. اما نمیتوان از این موضوع صرف نظر کرد که فضای کلاس و مدرسه شما را در جو بهتری برای ادامه درس خواندن  قرار می دهند. علاوه برآن یاد گرفتن درس در کلاس بسیار بهتر و مفید تر از مطالعه در خانه است.

فیلم های آموزشی زیادی وجود دارند، اما ویژگی های کلاس حضوری درس بسیار زیاد است، که نیاز به توضیح دادن ندارند.البته می توانید برای بعضی از درس ها به کلاس نروید از جمله درس های عمومی، اما پیشنهاد ما این است که در همه کلاس ها حاضر شوید.

راهکارهایی برای استفاده مفید از این زمان:

مدیریت زمان با برنامه ریزی دقیق

با یک برنامه ریزی درست، می توانید زمان خودتان را بعد از تمام شدن کلاس ها مدیریت کنید. برای درس خواندن هم زمان داشته باشید. می توان در زمان تحصیل در مدرسه تا حداقل ۶ ساعت مطالعه داشت. بیشتر از این هم میتوان ساعت مطالعه را  افزایش داد، اما این مطالعه دیگر مفید نخواهد بود. در نتیجه کمکی به شما در روند رشد نخواهد کرد.

خواب بعد از مدرسه

اگر مبنای تعطیلی مدرسه را ساعت دو ظهر بگذاریم. هم چنین زمان استراحت را دو ساعت در نظر بگیریم، ساعت ۴ عصر می بایست مطالعه را شروع کنید.طبق یک برنامه ریزی اصولی و دقیق می توانید ادامه دهید. در کل شما می توانید تا ساعت ۱۱ شب درس بخوانید.

زمان مدرسه برابر است با زمان مطالعه

از بهترین فرصت ها برای هر کنکوری، مطالعه در مدرسه است. شما می توانید بعضی دروس عمومی را در زمان مدرسه مطالعه کنید. یا در بعضی از کلاس های بی استفاده می توانید دروس خوانده شده را، جمع بندی کنید. کنکوری خواندن مهم است مثل همین روش:

شروع کلاس ها

در هر روز مدرسه شما، ۴ کتاب به شما تدریس می شود.راهکاری که قرار است در این قسمت ارائه داده شود، این است که بعد از پایان تدریس توسط معلم، مطالب تدریس شده را جمع بندی کرده تا درس همان روز در ساعت و کلاس خودش جمع بندی شود. این شیوه باعث می شود که شما زمان کمتری برای هر درس بگزارید. حتی دیگر لازم به گذاشتن زمان برای جمع بندی هم ندارید چون از همان وقت قبلی خود استفاده کرده اید، و اینکار را انجام داده اید.

تعطیلات اضافه

نکته بسیار مهم وجود تعطیلات بسیار در طول سال تحصیلی می باشد. به این صورت که شما از قبل می دانید بعضیروزها در طول سال تعطیل هستند. یک دانش اموز کنکوری برای همه تعطیلات برنامه ریزی اصولی دارد تا بتواند از آن روزها به نحو احسن استفاده کند.

جمع بندی مطالب در خانه

هر مطالعه ای نیاز به جمع بندی دارد به خصوص جمع بندی دروس عمومی که شدیدا مهم هستند.اگر شما مطالب را به صورت روزانه یا به شکل هفتگی جمع بندی کنید، دیگر لازم به مطالعه کل مباحث ندارید و می توانید برای مطالعه مجددتان از جمع بندی های خود استفاده کنید.

امتحانات مدرسه

بعضی افراد به طور کامل سال آخر و امتحانات را رها می کنند. اما این شیوه اصلا شیوه درستی نیست. زیرا که این امتحانات در وهله اول برای اتمام دوره دبیرستان شما مهم هستند. و در وهله دوم تاثیر معدل ار بر کنکور فراموش نکنید، پس لازم است که به امتحاناتتان به طور جدی اهمیت دهید.

لطفا غر نزنید

شرایط وجود دغدغه های مدرسه و کنکور تنها برای شخص شما نیست، بلکه برای همه کنکوری هایی است که مانند شما در حال تحصیل در سال آخر دوره دبیرستان خود نیز هستند.

تمام افراد دانش آموز سال آخر که کنکور دارند، این کلاس ها را شرکت می کنند، امتحان هم می دهند و وقت محدودی برای مطالعه اختصاصی  تنها برای کنکور دارند. لطفا از این قضیه شکایت نکنید و همه تمرکز خودتان را روی درس خواندن بگذارید. هم چنین از مسیر پیش رو لذت ببرید.

حس خوب دهید

اگر مدام در حال غر زدن باشید و از زمین و زمان گله کنید نه تنها تمرکز کافی برای مطالعه کنکور ندارید، بلکه حس خوبتان هم به حس بد تبدیل می شود که میتواند به شدت باعث کاهش انگیزه شما و در نتیجه اُفت کیفیت مطالعه شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *