عمومی

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات دانشگاهی غیر دولتی در تهران است، که برترین و بزرگترین واحد دانشگاهی آزاد اسلامی می‌ باشد.

واحد علوم و تحقیقات یک دانشگاه مادر(مستقل) به حساب می آید.

دانشگاه علوم و تحقیقات واقع در شمال غربی تهران، انتهای بزرگراه ستاری شمال(حصارک) در نزدیکی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته ‌است.

این دانشگاه دارای مراکز متعدد تحقیقاتی و آزمایشگاهی است که اغلب رشته‌های آموزشی را در سطوح مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی و دکتری حرفه ای قریب به ۵۰۰۰۰ دانشجو ارائه می‌ دهد.

لازم به ذکر اسطت تمرکز این واحد دانشگاهی بیشتر درمقاطع تحصیلات تکمیلی است.

هم چنین بسیاری ازچهره‌های مطرح و استادان دانشگاهی فارغ‌التحصیل این واحد دانشگاهی هستند. تمام مراحل آموزشی و تحقیقاتی این دانشگاهی مطابق با آخرین آموزشی شورای عالی برنامه‌ ریزی دانشگاه آزاد و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طرح ریزی می شود. به عنوان مثال می‌توان به ثبت چندین اختراع مختلف توسط دانشجویان این واحد در کشور و چندین مرکز علمی مانند بانک ژن جهانی اشاره کرد.

دانشکده‌های دانشگاه علوم و تحقیقات تهران:

فنی و مهندسی

دانشکده مکانیک، برق و کامپیوتر

مهندسی نفت، شیمی و پلیمر

دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست

علوم پایه

دانشکده علوم تخصصی دامپزشکی

علوم کشاورزی و صنایع غذایی

دانشکده مدیریت و اقتصاد

ادبیات، علوم انسانی و اجتماعی

دانشکده علوم و فناوری‌های پزشکی

عمران، معماری و هنر

دانشکده حقوق، الهیات و علوم سیاسی

مجلات

در این دانشگاه بیشتر از۵۰ مجله  ISI، علمی، پژوهشی و ترویجی در سطح این واحد دانشگاهی منتشر شده که در این بین مجله دانشکده محیط زیست و انرژی از نظر کیفی در رتبه نخست کشوری قرار دارد.

امکانات دانشگاه علوم تحقیقات دانشگاه علوم و تحقیقات:

کتابخانه

این دانشگاه دارای بزرگترین کتابخانهٔ دانشگاهی ایران با وسعت حدود ۴۶۰۰۰ متر مربع دارای ۱۵۷۰۰۰ عنوان کتاب، ۲۰ هزار جلد کتاب مرجع برای دانشجویان تکمیلی، ۳۸ هزار پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی دانشجویان واحد و بالغ بر بیش از ۴۷ هزار پایان‌نامه از فارغ التحصیلان دیگر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، یک میلیون و ۳۰۰ هزار عنوان e-book به زبان اصلی لاتین و بیش از ۱۵ میلیون مقاله تخصصی (E-J) به زبان تخصصی لاتین را دارد. این کتابخانه مکان مناسبی برای مرکز رشد و شروع کار های تحقیقاتی است.

مجموعه ورزشی فتح

مجموعه ورزشی فتح در واحد علوم تحقیقات با امکان فعالیت برای بیشتر از ۳۰ رشته ورزشی و با تخفیف‌های ویژه برای دانشجویان، استادان و همکاران و با برگزاری مسابقات مختلف در زمینه های مختلف ورزشی، فضایی با نشاط را برای علاقه‌مندان فعالیت‌های ورزشی فراهم نموده‌است. این مجموعه دارای سالن ورزشی به مساحت ۱۷۰۰ مترمربع با گنجایش حدود ۱۰۰۰ نفر تماشاچی جهت برگزاری مسابقات مختلف در زمینه های والیبال- هندبال- فوتسال و بسکتبال است و دارای سالن های اختصاصی بدنسازی – سالن کشتی – سالن ورزش های رزمی – سالن های وزنه‌برداری – تیراندازی هم چنین زمین اسکواش ونیز استخر، سونا و جکوزی سرپوشید می باشد.

مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما

مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما جزو دو مرکز تحقیقاتی در زمینه گداخت هسته‌ای در ایران می باشد.از مهم‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی این مرکز می‌توان به موارد مقابل اشاره کرد:

توکاماک IR-T۱

دستگاه کاشت یونی
اسپکتروفوتومتری

آزمایشگاه تفنگ الکترونی

اسپکترومتری جرمی یون ثانویهSIMS

دستگاه میکروسکوپ پروب روبشی SPM

میکروسکوپ نوری- آنالیز تصویری

هتل ۵ ستاره فرهیختگان

فرهیختگان دارای:

متراژ بنا: ۴۴۴۳۵ مترمربع

هتل: ۳۸۷۲۱ مترمربع

تعداد طبقات: ۱۳

پارکینگ: ۳۴۷۲مترمربع

تعداد طبقات: ۱

سوئیت‌ها: ۸۸

تعداد اتاق‌ها: ۲۶۲

پارکینگ طبقاتی

این دانشگاه دارای بزرگترین پارکینگ طبقاتی تهران است که علاوه بر دانشجویان، اساتیدوکارمندان برای استفاده عموم نیز آزاد است.

مرکز تحقیقات سلامت

مرکز تحقیقات سلامت برای نخستین بار با هدف فرهنگ ‌سازی خود مراقبتی ویژه دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه علوم و تحقیقات راه‌اندازی شده‌است.

بیمارستان دامپزشکی

این بیمارستان آموزشی و پژوهشی است که در غرب استان تهران، در شمال شهریار (جنب شهر اندیشه) که در سال ۱۳۸۵به مساحت ۱۵۰۰۰متر مربع فعالیت خود را به صورت جدی آغاز کرد. این بیمارستان تنها بیمارستان دامپزشکی در غرب استان تهران است که به دامداران و مرغداران خدمات تشخیصی ودرمانی تخصصی ارائه می‌دهد، هم چنین فارم آموزشی به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع که درشهر صفادشت-ملارد واقع شده‌است.

سلف‌های غذا خوری

دارای یک سلف مرکزی به نام رستوران آفتاب در روبه روی  مجموعه ابن سینا، هم چنین ساختمان علوم پایه، علوم انسانی، بلوک۲ آموزشی، کتابخانه، مدیریت واقتصاد، بیمارستان‌های دامپزشکی هر کدام سلف جداگانه دارند.

درمانگاه دامپزشکی

این دانشگاه دارای درمانگاه دام‌های کوچک وحیوانات خانگی است که بسیار مجهز وپیشرفته بوده و درمحله سعادت آباد تهران واقع شده‌است. که به دلیل مدیریت ضعیف در چند سال اخیر مراجعات خیلی کمتری به آن می شود.

مترو و BRT

این دانشگاه در آینده به امید خدا بااحداث خط ۱۰ متروی تهران دارای ایستگاه مترواختصاصی می‌شود. وهم اکنون دارای خط اتوبوس تندروBRT از میدان آزادی تا دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات است.

 

آدرس سایت دانشگاه: https://srb.iau.ir/fa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *