عمومی

همه چیز راجب سمپاد

مدرسه های سمپاد چه نوع مدارسی هستند؟

سمپاد یا  سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، سازمانی می باشد که روی مدارس تیزهوشان و یا همان مدارس استعدادهای درخشان نظارت می کند.

مدارس سمپاد، از جمله بهترین مدارس در کشور ایران می باشند. این مدارس با ایجاد یک فضای رقابتی صحیح سعی در بالا بردن سطح علمی دانش آموزان دارد.

سازمان در حال حاضر، روی مدارس تیزهوشان در سراسر کشور نظارت دارد.

دانش آموزانی که دارای شرایط مدارس سمپاد می باشند، می توانند در آزمون های ورودی مدارس سمپاد شرکت کنند؛ و اما شرایط سمپاد چیست؟

این مدارس چگونه هستند و چگونه می توان در این مدارس ثبت نام خودتان را قطعی کنید؟

شرایط ثبت نام

برای شرکت در فرآیند ثبت نام در مدارس سمپاد ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳، دانش آموزان می بایست دارای شرایط ویژه ای باشند.

هم چنان لازم است در زمان ثبت نام به سایت مدارس سمپاد مراجعه نمایند.

ادامه این مقاله قصد داریم شما را با سایت سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان یا همان سمپاد و جزئیات مربوط به این مدارس در این سازمان آشنا کنیم.

به طور کلی همه دانش آموزان می توانند برای ثبت نام در مدارس تیزهوشان، در آزمون های ورودی سمپاد شرکت کنند؛ اما آزمون ورودی سمپاد دقیقا چیست؟

آزمون های ورودی سمپاد یا همان آزمون ورودی مدارس تیزهوشان در سراسر کشور، آزمونی می باشد که هر سال زیر نظر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان برگزار می شود.

دانش آموزان پایه ششم و دانش آموزان پایه نهم مجازند به عنوان شرکت کننده در آزمون های تیزهوشان ثبت نام کنند.

در واقع، آزمون ورودی مدارس سمپاد در ارتباط با پایه تحصیلی ششم به هفتم و پایه تحصیلی نهم به دهم می باشد.

هر دوی این آزمون ها به صورت مجاز و فقط یک بار در یک سال تحصیلی برگزار می شوند.

نتیجه، دانش آموزانی که قصد ثبت نام در مدارس سمپاد سال ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ را دارند، می توانند در صورتی که شرایط لازم مراحل ثبت نام در آزمون ورودی مدارس سمپاد را داشتند، ثبت نام آزمون را انجام دهند. در زمان مشخص در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان شرکت کنند.

در صورت قبولی در آزمون ورود مدارس، دانش آموزان مجاز به ثبت نام در مدرسه تیزهوشان می شوند.

بنابراین، تنها راه ثبت نام و راه یابی به مدارس تیزهوشان، شرکت در آزمون های ورودی سمپاد می باشد.

این آزمون در هر سال تحصیلی تنها یک بار و به شکل سراسری در تمام کشور و قابل ثبت نام برای تمام دانش آموزان برگزار می شود.

هم چنین، علاوه بر اینکه سازمان ملی استعداد درخشان (سمپاد) مدارسی را برای رشته های نظری دبیرستان درنظر گرفته است.

مدارس سمپاد مهارتی چیست؟

دانش آموزان در رشته های فنی و حرفه ای هم می توانند با قبولی در آزمون استعداد درخشان در مدارس سمپاد مهارتی ثبت نام نموده و از همه امکانات این مدارس در جهت پیشرفت خود در بقیه مقاطع تحصیلی و یادگیری بیشتر و رشد استفاده نمایند.

در چند سال گذشته، مراحل ثبت نام در آزمون ورودی مدارس استعداد درخشان، به شکل غیر حضوری انجام می شود. و دیگر احتیاج نیست دانش آموزان به مدرسه و یا سازمان استعدادهای درخشان برای ثبت نام در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان مراجعه کنند.

لازم به ذکر است که سایت آزمون سمپاد زیر مجموعه سایت آموزش و پرورش کشور می باشد.

دانش آموزان پایه ششم هم چنین دانش آموزان پایه نهم دبستان و متوسطه اول مجاز به ثبت نام در آزمون ورودی مدارس سمپاداز طریق سایت در زمان مقرر هستند.

لذا فقط این دانش آموزان می توانند به سایت آزمون سمپاد مراجعه کرده و مراحل ثبت نام خودشان را انجام دهند.

سایت آزمون سمپاد ، سامانه ای برای ثبت نام و اعلام نتایج آزمون ها و مشاهده اطلاعیه های مربوط به ثبت نام در آزمون های ورودی در مدارس تیزهوشان می باشد.

در نتیجه در صورتی  که دانش آموزان پایه ششم و نهم تحصیلی قصد ثبت نام در مدارس سمپاد ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ را دارند، می بایست در ابتدا به سایت آزمون تیزهوشان به این نشانی azmoon.medu.ir مراجعه کنند.

لازم به ذکر است که ثبت نام آزمون پایه نهم و ششم هرکدام در سایت مختلفی انجام می شود که زمان یکه وارد نشانی بالا شوید می توانید هر کدام را که بخواهید انتخاب کنید و ثبت نام را نهایی کنید.

بعد از انجام فرآیند ثبت نام در آزمون سمپاد در زمان گفته شده و با آمادگی کامل در جلسه آزمون حاضر شوید.

نکته حائز اهمیت این است که بودجه بندی آزمون هر سال را، می توانید در سایت بالا مشاهده کنید. بعد از دیدن نتایج و در صورت قبولی می توانید به مدرسهای که در آن پذیرفته شده اید رفته و فرآِند ثبت نامتان را نهایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *