عمومی

معرفی رشته روانشناسی

رشته روانشناسی

روانشناسی یکی از رشته های کاربردی است که فرایندهای ذهنی و رفتار انسان ها را بر اساس یافته‌های درست علمی و تحقیقات مطالعه می‌کنند.

در اصل رفتار انسان مجموعه ای از فعالیت‌ها و اعمال او است که می‌ توان آن ها را اندازه گیری و مشاهده کرد.

روانشناسی در حوزه درک نیازهای طبیعی انسان است و پیچیدگی های روزمره زندگی مردم را دقیق و با اصول خاص مطالعه می کند.

روانشناسی چه گرایش هایی دارد؟

انجمن روانشناسان آمریکا تا به امروز ۵۳ فیلد مختلف از روانشناسی را معرفی کرده است ولی به دلیل تفاوت فراوان رفتار های انسان ها و تنوع زمینه ها که ممکن است این تعداد بیشتر هم شود. به دلیل ارتباط علم روانشناسی با موضوعاتی مثل فلسفه، زیست شناسی، انسان شناسی و هم چنین  جامعه شناسی، رشته های جدیدتر و کاربردی تر در این علم در حال شکل گیری است.

از جمله گرایش های معمول روانشناسی که در دنیا درحال تدریس است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گرایش اول: روانشناسی بالینی

این گرایش یکی از شاخه‌های روانشناسی است که در اصل به درک، پیش بینی و درمان ناهنجاری ها و ناتوانی ها هیجانی روان شناختی و زیست شناختی اجتماعی و فردی انسان ها کمک می کند و در مقیاس های  وسیع تر جمعیت مورد مطالعه را بررسی می  کند. روانشناسی در گرایش بالینی نقش های شش گانه دارد که برای نمونه می‌توان به مشاوره، مداخله و درمان، پژوهش، مدیریت و … در راه درمان و تشخیص بیماری ها و پژوهش در مورد آن ها اشاره کرد.

گرایش دوم: روانشناسی رشد

روانشناسی رشد هم از جمله شاخه های علم روان شناسی است، که به تفسیر و توصیف تغییرات در طول زندگی می‌پردازد و از رشته های گوناگون زیست شناسی، تعلیم و تربیت ، جامعه شناسی و هم چنین ادب پزشکی می تواند راهنمایی بگیرد.

روانشناسی رشد به همه مراحل زندگی یک بستگی دارد ولی تأکید بیشترین آن در دوره های کودکی و نوجوانی است.

گرایش سوم: روانشناسی قانونی

روان شناسی پزشکی قانونی بعد از تکمیل شدن این علوم با همدیگر ارتباط شدیدی پیدا کرده‌اند. علت این نزدیکی این است که  هر دو با انحرافات جورو واجور اجتماعی سر و کار دارند همچنین می خواهند امنیت جامعه را هم برقرار کند، بررسی دقیق کند و اینکه مورد مطالعه قرار دهد.

گرایش چهارم: روانشناسی اجتماعی

وظیفه یک روانشناس اجتماعی مطالعه موضوعات مختلف و مشکلات مربوط به جامعه و مردم است. روان شناسی اجتماع به بررسی و مطالعه تاثیرات حضور بقیه بر نوع رفتار شخص تحت تاثیر گروه‌های متفاوت می‌پردازد. بسیار مشخص است که برای بهبود تاثیر دیگران بر زندگی فرد لازم است ارتباط مقابل بین آن دو باشد. روان شناسی اجتماع علمی است در حوزه مطالعه رفتار متقابل بین انسان ها باید بگویم این علم وظیفه مطالعه تعامل بین انسان ها را  دارد.

گرایش پنجم: روان شناسی کودکان استثنایی

یکی دیگر از شاخه هایی که این علم در آن فعالیت دارد روانشناسی این نوع کودکان است، که به تعریف و تحلیل مسائل مربوط به بچه های استثنایی می پردارد. این زیر شاخه می تواند کودکان کودکان بسیار تیزهوش، عقب مانده ذهنی، یا حتی کودکان کم بینا و نابینا هم چنین کسانی که دارای ناتوانی های ذهنی، جسمی و حرکتی هستند.

گرایش های مختلف روانشناسی در کارشناسی ارشد چه چیز هایی است؟

عمومی

صنعتی و سازمانی

بالینی

سنجش و اندازه گیری یا روانسجی

بالینی کودک و نوجوان

شخصیت

بازار کار و درآمد این رشته به چه صورت است؟

با کمک به تخصصی که  فرد در طول ۴ سال  به دست می‌آورد و تمایل خود شخص، می‌تواند بعد از فارغ التحصیلی با ارگان‌ های مختلف مانند بیمارستان ها، زندان ها، مدرسه ها هم چنین مرکز تحقیقاتی دانشجویی به کار شود. مرکز توانبخشی و مرکز ترک اعتیاد از مقصدهای هدف فعالان دانشگاهی رشته روانشناسی است.

لازم به ذکر است ،به کمک مدرک کارشناسی روانشناسی(لیسانی)، نمی‌ توان اقدام به تاسیس مرکز مشاور  یا کلینیک  روانشناسی کرد. حداقل مدرک مورد نیاز برای این کارها ، مدرک کارشناسی ارشد این رشته است که بعد از اتمام تحصیل،  برای گرفتن مجوزهای لازم باید از طریق سازمان های بهزیستی اقدام کنید.

با اینکه هر سال تعداد کثیری از روانشناسان در مقاطع مختلف دانشگاهی از دانشگاه‌ فارغ‌ التحصیل می‌شوند، که باعث رقابت  تنگاتنگ در بازار کار این رشته شده‌ هست، اما جامعه  آن قدر ظرفیت خالی از نظر کمبود روانشناس دارد،که احتمالا تا سال‌های بعد فضا به اندازه برای کار و فعالیت در رشته روانشناسی  وجود خواهد داشت.

برای دیدگاه بهتر به پایین توجه کنید:

۱- شاخه های مشاوره ای برای خانواده ها در بسیاری از مراکز دولتی و خصوصی

۲- حوزه روانشناسی بالینی در کلینیک روانشناسی و یا کلینیک شخصی

۳ – شاخه کودک در مرکزهای خصوصی، دولتی یا مدارس و مهدکودک‌ ها

۴- شاخه مشاوره خانواده در بسیاری از مراکز دولتی و خصوصی

۴- رشته روان سنجی و در حوزه همه مدارس  و مراکز تشخیص

واحد ها درسی و طول رشت روانشانی چقدر است؟

این رشته همانند رشته های دیگر در ۴ سال به دانشجویان ارائه می شود و دارای ۱۴۴ واحد به شرح زیر است:

عمومی: ۲۳ واحد

پایه: ۷۱ واحد

اختصاصی: ۴۰ واحد

انتخابی: ۱۰ واحد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *