عمومی

معرفی رشته داروسازی

رشته داروسازی

تعداد کثیری از داوطلبان کنکور علوم تجربی خواستار شرکت در رشته پرطرفدار داروسازی هستند. رشته پرطرفدار داروسازی جزو پرطرفدارترین رشته ها در شاخه علوم تجربی است.

داروسازی چیست؟

داروسازی از سری رشته‌های علوم پزشکی است، که وظیفه ارائه خدمات دارویی و بهداشتی به اقشار جامعه را دارند.

این خدمات از تأمین مواد اولیه برای ساخت دارو گرفته تا انجام دقیق مراحل ساخت دارو، توزیع دارو، حتی گاهی تجویز دارو و در آخر تحویل دارو به افراد در داروخانه‌ را شامل می‌شوند.

ظرفیت رشته داروسازی چقدر است؟

به نقل از سازمان سنجش، ظرفیت پذیرش در گروه علوم تجربی کنکور سال ۱۴۰۰، از میان ظرفیت ۳۵۰۰۰ نفری ظرفیت رشته علوم تجربی،حدودا ۱۰۰۰۰ نفر از ظرفیت کل به رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی اختصاص داده شده است.

همان‌طور که می‌دانید، هر سال بخش اعظمی از ظرفیت به رشته‌های شاخه علوم پزشکی اختصاص داده می شود. داروسازی هم بعنوان سومین رشته پرطرفدار علوم تجربی، دانشگاه‌های علوم پزشکی و واحد دانشگاه آزاد در دوره‌های روزانه،  دوره های شهریه پرداز، دوره های سهمیه بومی، آزاد تمام وقت و خودگردان آزاد حدودا ۱۵۰۰ نفر ظرفیت بوده که از این بین، ۸۶۴ نفر ظرفیت روزانه و ۳۳۸ شهریه‌پرداز این رشته هستند.

توانایی های مورد نیاز جهت تحصیل در رشته داروسازی چیست؟

از مهم ترین توانایی های لازم برای تحصیل در این رشته، علاقه به تحقیق و پژوهش و توانمندی کافی در این عرصه است.

داوطلبانی که می خواهند در رشته داروسازی به تحصیل ادامه دهند باید در علوم پایه مثل شیمی، فیزیولوژی و فیزیک بسیار قوی باشند. با توجه به این که این رشته ترکیبی از علوم پایه و بالینی است، داوطلبان علاوه بر شیمی و فیزیک باید در درس زیست شناسی هم توانمند بوده و بر زبان انگلیسی هم مسلط باشند.

بازار کار و آینده شغلی رشته داروسازی به چه صورت است؟

بازار کار رشته داروسازی جزو رشته های علوم پزشکی بوده و اغلب فارغ التحصیلان در رشته داروسازی بعد از اتمام دوره تحصیل به راحتی وارد بازار کار می شوند.

برخی از زمینه های شغلی این افراد در ادامه بیان شده اند

صنایع داروسازی (صنعت ساخت و کنترل دارو)

فعالیت های تحقیقاتی در کارخانه های داروسازی

درمان و آموزش پزشکی

کارخانه های آرایشی و بهداشتی

امور اجرایی وزارت بهداشت

دوره کارآموزی در عرصه و پایان‌نامه رشته داروسازی به چه صورت است؟

این دوره یک دوره حدودا ۳ سال و نیمه است. دانشجویان این رشته، در این دوره به مطالعه دروس اختصاصی مثل فارماکولوژی می‌پردازند. تعداد واحدهای این دوره ۱۲۹ واحد است. نکته حائز اهمیت این است که اغلب دروس این دوره در آزمایشگاه ارائه می‌شوند.

رشته داروسازی چند واحد و چه مدت است؟

دارای ۶ سال طول دوره تحصیلی می باشد. البته کسانی که نتوانند طی ۶ سال تمام دروس را با موفقیت پشت سر بگزارند، حداکثر تا ۹ سال فرصت گذراندن دروس باقی را دارند.

تعداد کل واحد های درسی این رشته ۲۱۱ واحد است که در دو مرحله زیر ارائه می شوند:

مرحله یک

در این مرحله دروس اختصاصی نظری، کارآموزی، عملی و پایان نامه ارائه می شوند. شامل ۱۸۰ واحد درسی هستند.

دانشجویان اگر تمام واحد های این دروس را بگزرانند می توانند وارد مرحله دوم شوند.

مرحله دو

مرحله دوم تحصیل دراین  رشته از ۳۱ واحد درسی تشکیل شده، که شامل دروس اختصاصی ، کارآموزی مقدماتی صنعت، کارآموزی داروخانه شهری و پایان نامه ۲ و ۳ می باشد. رشته داروسازی در مجموع از ۲۴ واحد درسی عمومی، ۵۸ واحد درسی پایه، ۱۲۹ واحد درسی اختصاصی و پایان نامه تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *