آموزشی

روش مطالعه شیمی کنکور

روش مطالعه شیمی کنکور

درس شیمی در کنکور سراسری یکی از مهم‌ترین دروس رشته ریاضی و تجربی محسوب می‌شود.

نکته‌ای که در همین ابتدا می‌خواهیم به آن بپردازیم بودجه بندی درس شیمی کنکور ۱۴۰۱ است. آگاهی از بودجه بندی می تواند به کیفیت مطالعه شما کمک کند.

درس شیمی برای مطالعه به سه بخش تقسیم می‌شود: حفظیات / مفاهیم ( شامل متن کتاب شکل ها جدول‌ها ) و محاسبات(مسائل).

حفظیات کنکور چند درصد سوالات را به خود اختصاص می دهد؟

می‌توان گفت ۵۰ درصد سوالات کنکور از حفظیات شیمی می‌باشد و ۵۰ درصد دیگر سوالات مسائل شیمی هستند.

 

از کجا شروع کنم بخونم؟

دانش آموزان کنکوری بدانید و آگاه باشید که مهم‌ترین منبع مطالعاتی شما کتاب درسی است. در نتیجه ابتدا مطالعه کامل و دقیق کتاب درسی و به خاطر سپردن شکل های کتاب گام اول در خواندن درس شیمی می‌باشد.

سپس پیدا کردن یک منبع کمک درسی خوب که بعد از کتاب درسی پاسخگوی نیاز های شما باشد.

بعد از مطالعه کتاب، مباحث خوانده شده وارد حافظه کوتاه مدت شما می شود، شما در حین مطالعه مباحث را کاملا یاد می گیرید، اما ممکن است با گذشت زمان آنها را فراموش کنید. برای اینکه مباحث مطالعه شده ملکه ذهن شما شوند، نیاز دارید که با یک برنامه اصولی و دقیق مطالب را مرور و مسائل را دوباره تمرین کنید. برای آشنایی با سبک سوالات و درک مفهوم مباحث سراغ حل تست بروید. شما با حل تست و خواندن پاسخنامه می‌توانید مطالب را مرور کنید، نکات ریز و درشتی که با خواندن پاسخنامه متوجه آنها می‌شوید می‌توانند بسیار مفید باشند؛ در نتیجه حتما آنها را یادداشت کنید، زیرا در دوران جمع بندی بهترین و اصلی‌ترین منبع مطالعه برای شما خلاصه نویسی‌های شماست.

با مسائل سخت و پیچیده شیمی چیکار کنیم؟

بخش مسائل که تبدیل به کابوس برخی دانش آموزان شده است و می توان گفت که پیچیدگی‌های کمتری نسبت به بخش حفظی و مفهومی دارد.

شما نباید به دنبال فرمول‌های فضایی برای حل مسائل باشید؛ تجربیات نشان داده است که همه مسائل با فرمول‌های عجیب و غریب قابل حل نیست ، برای حل آنها نیاز به ریاضیات قوی دارید و باید تعداد زیادی در این باب سوال و مسئله حل کنید  به طوری که سبک سوال های مختلف را حفظ باشید.

چگونه تست شیمی بزنم؟

همانطور که در بالا توضیح دادم هیچوقت بدون مطالعه‌ی قبلی سراغ حل تست نروید، اما اگر گام اول را انجام داده‌اید و همچنین درسنامه‌های کتب درسی را مطالعه کرده‌اید، حالا می‌توانید تست‌های آموزشی را بزنید و با خواندن پاسخنامه و یادداشت کردن نکات و فرمول‌های مسائل درصد یادگیری خود را افزایش دهید. تست های ترکیبی مهم‌ترین بخش گام تست زنی هستند که این تیپ تست‌ها باید چند بار زده شوند.

در نهایت می توانید به سراغ تست های سراسری بروید!

 

چرا نباید تنها مسائل/حفظیات خواند؟

برخی از دانش آموزان که به آنها افراطی‌ها گفته می‌شود، تمام تمرکز خود را بر روی مسائل گذاشته و کل کتاب درسی و مفاهیم آن را از یاد می‌برند. طی سالهای اخیر متوجه شدیم که نمی توان مسائل و مفاهیم را از هم جدا کرد، به طوری که هر کدام لازمه‌ی دیگری است و کاملا تلفیقی هستند. با تجربیات بدست آمده از کنکور سالهای اخیر و همچنین کنکور ۱۴۰۰ می‌توان متوجه شد که طراحان سوال علاقه زیادی به سوالات ترکیبی دارند. پس می‌توان فهمید که هیچوقت نباید این ریسک بزرگ را کرد و فقط روی کتاب یا فقط روی مسائل تمرکز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *