عمومی

چند توصیه به کنکوری ها

برای موفقیت در هر مسیری لازم است بعضی نکات رعایت شود. نکاتی که شما را از دیگران متمایز کند و امکان نفر اول بودن را به شما دهد. فقط و فقط شما!

اغلب کنکوری ها این گونه ففکر می کنند که موفقیت در کنکور تنها در گرو درس خواندن زیاد است. تعدادی که کمی باز تر فکر می کنند، این گونه به موضوع نگاه می کنند که لازم است حتما برنامه درسی داشته باشند.

اما فقط ۵ درصد کنکوری ها اینگونه که در ادامه به شما خواهم گفت فکر می کنند.

برای موفقیت در کنکور قدم اول هدف است

قطعا این جمله را بار ها شنیده اید، اما در واقع منظور ما از هدف چیز دیگری است. هدف باید نقطه عطف شما باشد. یک کاغذ بردارید، روی آن اول یک جمله مثبت بنویسید مثل ” من قطعا موفق ترین خواهم بود” سپس خط پایین ارزشمند ترین بخش کاغذ شماست!

هدفتان آن جا قرار می گیرد. مثلا ” پرستاری دانشگاه ایران” یا ” فرهنگیان تبریز” و .. . حالا نوبت بررسی است. هدفتان را بررسی کنید. کنکوری های موفق در هدف خودتان در ۱۰ سال گذشته را بررسی کنید. مثلا ده سال پیش چند نفر دانشجوی پرستاری دانشگاه ایران بودن را تجربه کردند؟

کارنامه آن ها را بررسی کنید. اگر توانستید با آن ها صحبت کنید. سپس طبق آن درصد ها و تجربیات برنامه خودتان را یادداشت کنید. اینگونه راه شما مشخص و مسیر روشن است. در این مدل هدفگزاری امکان شکست خیلی کمتر از امکان موفقیت است. یعنی شما اگر هم چین هدف گزاری داشته باشید باید تلاش کنید تا شاید شکست بخوید.

برنامه ریزی، کلید دوم موفقیت است

با اینکه هدفگزاری بسیار مهم و حائز اهمیت است، اما حرف بی عمل به درد کسی نمی خورد. برای اینکه هدف گزاری شما نتیجه بخش باشد، شما باید بتوانید به بهترین نحو آن را اجرا کنید. اجرای این هدفگزاری در گرو برنامه ریزی صحیح است. تا جای ممکن برنامه ریزی را به یک متخصص بسپارید. چرا؟؟

یک متخصص در وهله اول تجربیات بیشتری نسبت به شما دارد. این تجربیات به او کمک می کند تا با توجه به هدفی که شما دارید بهترین برنامه ممکن را به شما ارائه دهد.

در وهله دوم متخصصین مشاوره کنکور راجع به چم و خم کنکور اطلاع دارند. آن ها می دانند کدام درس ها و کدام فصل ها بیشتر مورد توجه طراحان سوالات کنکور هستند در نتیجه روی آن بخش ها در برنامه شما تاکید بیشتری خواهند کرد.

اما اگر کسی امکان داشتن یک مشاور را نداشت، نباید خودش را ببازد و اینگونه فکر کند که قطعا موفق نخواهد شد. اگر امکان داشتن مشاور نبود، خودتان کمی مطالعه کنید، در اینترنت مقدار زیادی داده و اطلاعات مشاوره ای است که می تاند به شما کمک کند. آن ها را مطالعه کنید و طبق اهدافتان برای خود برنامه بنویسید.

نکته بسیار مهم اهمیت به اجرای آن برنامه است. به برنامه ای که مشاور به شما داده یا خودتان نوشتید بسیار پایبند باشید. آن برنامه راه رسیدن به هدف شماست!

توصیه سوم من به تمام کنکوری ها حفظ انگیزه و امید می باشد

در این راهی که شروعش کردید موانع بسیاری وجود دارد. شما باید از تعداد زیادی از تفریحاتتان بگزرید. برای هدفتان باید گشت و گزارتان را محدود کنید. لازم است روش زندگی خود را حدودا یک سال یا شاید هم بیشتر کاملا تغییر دهید. این موضوع بسیار سخت خواهد بود. قطعا اوایل راه مملو از انگیزه هستید و به راحتی از این مسائل می گزرید اما امان از خستگی هی اواخر راه. آن ها می توانند به کل شما را از هدفتان دور کنند.

علاوه بر این در این راهی که انتخاب کردید تعداد زیادی از افراد جلوی راه شما سنگ و مانع خواهند بود. کسانی که با حرف هایشان شما را آزار خواهند داد. شما باید توانایی حذف کردن آن ها را داشته باشید. به قولی آدم های سمی را از زندگیتان حذف کنید. آن ها فقط سرعت گیر های شما هستند و شما را از راه اصلی خود دور خواهد کرد.

نکته آخر، کار امروز را به فردا نینداز

امروز ارزشمند ترین دارایی شماست و این لحظه از آن هم ارزشمند تر! کار امروز را به فردا انداختن یکی از اتفاقات سمی است که پیش تر به شما گفتم باید حذف شوند.

در راه کنکور نه به دیروز فکر کنید نه به فردا. منظورم این است که اگر دیروز را به هر دلیلی طبق برنامه پیش نرفتید، ناراحتی شما از این موضوع نباید باعث شود امروز را از دست بدهید.

اگر حس و حال بد به شما غالب شد پیش خود نگویید عیبی ندارد فردا درسم را می خوانم و برنامه ام را پیش می برم. امروزتان را از دست ندهید. امروز شما را یک پله به موفقیت نزدیک می کند. امروز اصل دارایی شماست. زمان را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *