عمومی

حذف شدن دروس عمومی کنکور خوبه یا بد؟

بیشتر از یک میلیون متقاضی برای حدودا ۸۰ هزار صندلی در دانشگاه سراسری و دانشگاه‌های آزاد سطح بالای کشور وجود دارد و کنکور تنها ملاک، برای تعیین این صندلی‌ها خواهد بود.

طبق تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور از سال ۱۴۰۲ تنها دارای سوالات تخصصی است و در این آزمون سراسری سوالات عمومی وجود نداشته باشند.

در این روش طراحی کردن سوالات تخصصی عمیق‌تر است؛ زیرا با حذف سوالات دروس عمومی مدت زمان پاسخگویی برای سوالات تخصصی برای داوطلبان بیشتر می‌ شود.

اما آیا این تغییرات به سود داوطلبان می باشد یا به ضرر آن ها؟

مخالفان این تصمیم معتقدند اگر دروس عمومی در مدارس و بین دانش آموزان کمرنگ و از کنکور حذف شوند، شکل ‌گیری هویت دانش ‌آموزان به خطر می ‌افتد و در طول دوره های تحصیلی این درس‌ها از طرف دانش آموزان جدی گرفته نمی ‌شود.

ولی موافقان، چنین تصمیمی را بر طبق عدالت آموزشی ارزیابی می ‌کنند و هم چنین معتقدند این حذفیات باعث افزایش دقت و زمان بندی بین کنکوری‌ها در جلسه کنکور خواهد شد.

کما اینکه ملاک ارزیابی در رشته هایی، مثل مهندسی دیگر دروس عمومی، از جمله ادبیات و یا عربی نیست چه بسا دروس اختصاصی مرتبط موجب ورود یک داوطلب مهندسی به یک دانشگاه خوب خواهد شد.

علاوه بر آن بسیاری از دانش آموزان با این طرح موافقند و معتقدند وجود همچین چیزی موجب با ارزش تر شدن نمرات امتحانات نهایی است. چون نمرات به صورت مستقیمی بر نتیجه کنکور موثرند.

دانش آموزان موفق کنکوری هم چنین خاطر نشان می کنند که حذف دروس عمومی از کنکور سراسری لطمه ای به آموزش این دروس نمیزند.

زیرا که همه دانش آموزان باید هم چنان روی این دروس تسلط کافی داشته باشند تا بتوانند به خوبی امتحانات نهایی خود را در این دروس پشت سر بگذارنند.

برای مثال درسی مانند ادبیات برای دانش آموزان رشته ریاضی و یا تجربی کاربردی نیست، در حالی که همین درس برای یک دانش آموز انسانی حرف اول را می‌زند.

از سوی دیگر دانش آموزان که تخصص بالایی ندارند، عمدتا دروس عمومی را بالا زده  و مناطق خوب در رشته های غیر مرتبط قبول می ‌شوند.

همین موضوع باعث خواهد شد بعضی از این افراد که قبولی دانشگاه‌ های درجه یک هستند، کارنامه عمومی بالای ۵۰ درصد داشته باشند، اما دروس اختصاصی پایینی در کارنامه داشته باشند.

اما با درصد پایین در دروس اختصاصی و فقط صرفا دروس عمومی در دانشگاه خوب قبول شوند، در نتیجه کسی که دروس عمومی را بالا میزند.

بدون اطلاعات کامل اختصاصی بالا و مناسب فارغ التحصیل در رشته های مهندسی می ‌شوند.

دانش آموزان عموما معتقدند این اتفاق یعنی حذف دروس عمومی کنکور بسیار خوب است چرا که به عنوان یک داوطلب کنکوری در راستای رسیدن به رتبه دلخواه و قبولی در رشته مورد نظر خود، به یادگیری مفهومی دروس اختصاصی و تکنیک ‌هایی برای زدن تست‌ ها در کمترین زمان ممکن، نیاز بیشتری دارند.

در انتها لازم به ذکر است که حذف دروس عمومی از کنکور توجه دانش آموزان و داوطلبان را به بخش های تخصصی خودشان جلب می کند و باعث ورود هرکسی به فیلد اختصاصی خودش می شود.

چه بسا این طرح برای بعضی افراد مناسب نیست زیرا که قبولی در کنکور را کمی مشکل می کند اما در انتها موضوع مهم این است که شرایط برای همه دانش آموزان و داوطلبان یکسان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *