آموزشی

چگونه سحر خیز باشیم؟

همه ما مثل سحر خیز باش تا کامروا باشی را شنیده ایم . سحر خیزی نقش مهمی در مسئولیت پذیری وانجام درست وظایف دارد ، بنابراین میتوان با یک تیر دو نشان زد . اما نکته جالب توجه این است که سحر داریم تا سحر! بله درست شنیده اید سحر داریم تا سحر دانشمندان بر این باورند که هرکس ساعات خواب مخصوص به خودش را دارد . برای نمونه یک نفر مثل تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل ساعت ۴:۳۰ از خواب بر می خیزد و به کارهای خود می رسد یا شخص دیگیری مثل بیل گیتس با بیدار شدن در ساعت هفت صبح انرژی میگیرد ، شاید بپرسید چگونه ساعت خواب خود را بیابید؟ ساد است، باید ببنید معمولا چقدر میخوابید و بعد از آن سرحال هستید یا نه؟ توجه کنید که ساعت خواب خودر ار با دیگران مقایسه نکنید و البته فراموش نکنید، که شما باید صبح زود بیدار شوید. برای مثال کسی که با هشت ساعت خواب انرژی میگیرد و میخواهد پنج صبح بیدار شود، باید ساعت ده شب بخوابد. همانطور که گفتیم سحر خیزی نقش مهمی در مسئولیت پذیری دارد در ادامه چند راهکار راده داده میشود که با رعایت آن شما فردی سحر خیز خواهید شد.

*آب بنوشید*

دولیوان آب را در کنار خود قرار دهید یکی را در طول شب و دیگری را در هنگام بیدار شدن بنوشید. این کار باعث هوشیار شدن شما می گردد و آسان تر بیدار میشوید.

  *لوازم الکترونیکی را کنار بگذارید*

موبایل وسیله ای است که اغلب ما روزانه با آن سر و کار داریم . نور صفحه آن باعث ترشح کورتیزول میشود که کیفیت هواب را کاهش میدهد و استرس کاذب را ایجاد میکند. پس حداقل یک ساعت قبل خواب لوازم الکترونیکی مانند گوشی را کنار بگذارید.

*سیب بخورید*

در کنار خود سیب بگذارید تا وقتی که بیدار شدید بخورید . سیب ۱۳ گرم شکر طبیعی یا همان گلوکز دارد که مانند کافئین باعث سر حالی شما میشود و بسیار سالم تر از کافئین است!

*با چرخه خواب هماهنگ شوید*

موقع خواب ما با چندین چرخه که شامل خواب سنگین  سبک است را تجربه می کنیم. اگر بتوانیم بر اساس چرخه در هنگام خواب سبک از خواب بیدار شویم سرحالی و نشاط بیشتری خواهیم داشت . سوال اینجاست که چگونه چرخه خواب خود را تنظیم کنیم ؟ استفاده از برنامه موجود مانند ( اسلیپ تایم ) و نصب آن بر روی موبایل خود به شما در پیدا کردن چرخه خواب کمک می کند.

*ورزش صبحگاهی*

قبل از بیداری دمای بدن به حداقل می رسد و داشتن نرمش یا پیاد روی سریع قبل از صبحانه باعث می شود در طول روز شاداب باشید . انجام مداوم این کار در طی مدت کوتاهی تاثیرات شگفت انگیزی بر سحر خیزی می گذارد.

حال که با رعایت این نکات میتوان فردی سحر خیز شد در قدم بعدی باید به سراغ مسئولیت پذیری برویم. مسئولیت پذیری از ویژگی های مهم شخصیتی است که در موفقیت ما بسار تاثیرگذار است. حتما با کسانی مواجه شده اید که با دقت و نطم تمام وطایف خود را انجام می دهند و نیازی به تذکر ندارند، و کسانی که کار های خود را به فردا می اندازند و به درستی به اتمام نمی رسانند. دسته اول را افراد مسئولیت پذیر می نامیم. شاید از خود بپرسید چگونه می توان مسئولیت پذیر شد؟ ساد است فقط باید کار هایی که ای افراد انجام می دهند را انجام دهید.

*کاغذ و قلم بیاورید!*

یک کاغذ . قلم بردارید و از بنویسید از چه چیز هایی در زندگی خود در جنبه های مختلف ناراضی هستید .

حالا در کنار هرکدام از موارد بنویسید که در جهت اصلاح آن چه کاری را می توانید انجام دهید ؟ برای مثال:

در درس زیست ضعیف هستم تمام تلاش خودم را می کنم که ساعت بیشتری را به خواندن و تست زدن در این درس اختصاص دهم و…

اینگونه میتوانید مسئولیت کارهایی که در آن ضعف دارید را بپذیرید و به دنبال تقویت خود در آن زمینه بپردازید.

*نه بگویید!*

بیشتر مواقع دلیل بی مسئولیتی بعضی از افراد این است که کار هایی را قبول میکنند، که توانایی انجام آن را ندارند. پس اگر نمیتوانید کاری را به درستی انجام دهید آن را نپذیرید

*برنامه ریزی کنید*

برنامه نداشتن یکی از دلایلی است که بی مسئولیتی را افزایش می دهد . بهتر است که وظایف خود را یاد داشت کنید تا بتوانید به خوبی برای کار های روزانه خود برنامه ریزی کنید و به درستی تمام کار هایی که به شما سپرده شده را به اتمام برسانید.

*بهانه آوردن ممنوع!*!

سعی کنید زمانی که اشتباه می کنید یا انجام کاری را فراموش میکنید مسئولیت آن را بر عهده بگیرید . بهانه آوردن باعث می شود که شما بخواهید از به دوش کشیدن  مسئولیت کار های خود فرار کنید. بنابر این هر نتیجه ای که می گیرید حاصل عمل شما است و این مسئله را همیشه به خاطر داشته باشید.

سحر حیزی و مسئولیت پذیری دو قدم مهم در رسیدن به  موفقیت هستند که با تقویت این  دو ویژگی می توانید به استاندارد های بالاتری برسید و روز به روز به قله های موفقیت نزدیک تر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *