برای یادگیری سریع ریزنکات و مطالب اساسی وجود دارد که انجام آنها در رشد مغز و همچنین افزایش توانایی یادگیری سریع کمک می‌کند.

🔻مکان و زمان مطالعه

مکانی آرام و به دور از تشنج برای مطالعه خود در نظر داشته باشید، و زمان خود را از روی برنامه‌ی هر روزتان مانند ساعات خواب و یادگیری‌تان، توانایی ذهنی و هوشیاری‌تان تنظیم کنید، هیچکس اندازه خودتان بر شما و زندگی و روحیاتتان آگاه نیست پس برنامه‌تان را خودتان بنویسید و سعی کنید طبق همان پیش بروید.

🔻حذف حواس‌پرتی

افکار و اشیائی که باعث حواس‌پرتی شما می‌شود را حذف کنید. اگر افکار مزاحم و خیالبافی بیش از اندازه درون مغز خود ‌دارید ترفند کِش‌ را امتحان کنید! یک کش پول یا سر دور مچ دست چپ خود بیندازید و هنگامی که دچار خیالبافی شدید کش را بکشید، همین ضربه باعث می‌شود نیمکره سمت راست دست از خیالبافی بکشد و تمرکز شما دوباره بازگردد.

🔻کلمات را دنبال کنید

با استفاده از خودکارهای رنگی (مخصوصا آبی) و هایلایترها کلمات کلیدی یا حتی جمله‌های مهم را برای خود بولد کنید، و سعی کنید با مداد جملات را دنبال کنید. یک خلاصه در پاورقی کتاب اضافه کنید و یا حتی می‌توانید تیکه‌ای کاغذ بچسبانید و روی آن نکات را یادداشت کنید که هنگام مرور مطالب نیز به شما کمک بسیاری می‌کند.

🔻ورزش کنید

حتما در برنامه روزانه‌تان مدیتیشن و ورزش را قرار دهید، یوگا و مدیتیشن به شما کمک میکند مشکلات حواس‌پرتی را برطرف کنید و بتوانید به راحتی تمرکز کنید. عرق کردن و تخلیه انرژی نیز باعث بهبود عملکرد شما می‌شود.

🔻ریزنکات کلیدی!

  • مطالعه را به عادت روزانه خود تبدیل کنید.
  • سبک یادگیری خود را بشناسید.
  • مطالب را تصویر سازی کنید.
  • مطالبی را که می‌آموزید با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

نویسنده: ریحانه کریمی