پنج دلیل که خواب آلودگی شما هنگام مطالعه را تشدید میکند!

? تعداد زیادی از دانش آموزان هستند که در روز و حین مطالعه ، خواب آلودگی و خستگی شدیدی را تجربه میکنند اما علت آن چیست؟

? وضعیت و حالت نامناسب حین مطالعه دارید

سعی کنید هنگام مطالعه، صاف و درست بنشینید. هیچوقت در حالت درازکشیده درس نخوانید، چون مغز باید همزمان دو وظیفه خوابیدن و مطالعه را اجرا کند. هنگام مطالعه، به طور مداوم وضعیت بدنی خود را تغییر دهید تا تمرکزتان بیشتر شود.

? به اندازه کافی استراحت نمیکنید

یکی از دلایلی که باعث خواب آلودگی شما وسط روز و در هنگام درس خواندن میشود این است که بازه هایی که در نظر گرفتید برای استراحت را استراحت نمیکنید،به عنوان مثال شما در نظر میگیرید بعد از ۱ ساعت مطالعه یک ربع استراحت کنید،اما آن یک ربع به فعالیتی مشغول میشوید که انرژی زیادی از شما میگیرد و برگشت به مطالعه سخت میشود. مورد دوم خواب شبانه و میان روزی است اگر خواب غیر منظمی دارید نمیتوانید سطح انرژی مناسبی را تجربه کنید،پیشنهاد میکنم میانِ روز ۴۵ دقیقه بخوابید و شب ها هم خواب مرتب و خوبی داشته باشید.

? هنگام مطالعه فعال نیستید

هنگام مطالعه نباید فقط به کتاب نگاه کنید و با چشم ها خط را دنبال کنید،کار درست این است که یک مطالعه فعال را همراه با قلم و کاغذ تجربه کنید،حتی اگر درسی که میخوانید حفظی است سعی کنید با خط کشیدن زیر نکات مهم فعال باشید،حل سوال نیز یکی دیگر از راه هایی است که علاقه شما به مطالعه را افزایش میدهد.

? ناراحتی و مشکلات جسمانی دارید

مشکلات پزشکی ای مانند کم خونی نیز میتواند باعث شود که شما نتوانید آنطور که باید و شاید تمرکز داشته باشید و خوب مطالعه کنید،بنابراین اگر همیشه خسته و خواب آلود هستید حتما به یک پزشک مناسب مراجعه کنید!

? به درس مورد نظر علاقه ندارید

اگر شما به درسی که آن را مطالعه میکنید علاقه نداشته باشید هنگام مطالعه آن درس، بی حوصله و کسل میشوید و به دنبال راه فرار از آن درس هستید. حتما سعی کنید با احساسات مثبت سراغ درس خواندن بروید.

 

نویسنده: رعنا نبئی